Jaką folię do sianokiszonki najlepiej wybrać?

Zapewnienie zwierzętom hodowlanym odpowiedniego pożywienia to jedna z kluczowych kwestii dla każdego hodowcy. To właśnie odpowiedni pokarm wpływa na zdrowie zwierząt, ich kondycję fizyczną, a także produkty spożywcze, które są od nich pozyskiwane.

Warto więc wybierać taką paszę, która dostarczy zwierzętom wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu składników odżywczych, minerałów i witamin. Z tego też względu sianokiszonki są obecnie tak często wykorzystywane jako pokarm dla różnego rodzaju zwierząt hodowlanych. Warto jednak pamiętać, że aby stworzyć wysokiej jakości sianokiszonkę, która będzie bogata w różnego rodzaju wartości odżywcze, należy zrobić to w odpowiedni sposób. W tym celu niezbędnym elementem jest odpowiednia folia do sianokiszonki, która pozwoli szczelnie zapakować produkt i uchronić go przed szkodliwym wpływem różnego rodzaju zewnętrznych czynników. 

Co to są sianokiszonki?

Sianokiszonka to rodzaj paszy, a dokładniej mówiąc kiszonki, przygotowanej z roślin podsuszonych o zawartości 40 do 60% suchej masy. W trakcie jej produkcji zachodzi proces fermentowania, który przyczynia się do uwydatnienia smaku i aromatu paszy, a także wzbogaca ją w różnego rodzaju wartościowe składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Sianokiszonka może się różnić zawartością i przeznaczeniem w zależności od tego, kiedy zbierzemy zielonkę na jej produkcję oraz z jakich roślin skorzystamy w tym celu. Młoda wcześnie koszona zielonka jest bardziej kwasowa i ma więcej substancji odżywczych, z kolei sianokiszonka produkowana z dojrzałych traw będzie miała mniej tych substancji odżywczych, jednak jej składzie znajdziemy znacznie więcej włókna. Aby proces produkcji i fermentacji mógł przebiegać w sposób prawidłowy i w pełni bezpieczny, sianokiszonka musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona, tak aby nie miała kontaktu z powietrzem, co mogłoby doprowadzić do jej szybkiego zepsucia i namnożenia się różnego rodzaju bakterii, pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów. Z tego względu sianokiszonkę składuje się np. w belach, które dodatkowo owinięte są przy pomocy specjalnej folii, stanowiącej skuteczną barierę dla czynników zewnętrznych. 

Jakie są rodzaje folii do sianokiszonek?

Sianokiszonka wymaga odpowiednich warunków do przechowywania, które zagwarantują, że nie ulegnie ona zepsuciu i zachowa wszystkie swoje cenne wartości odżywcze. W tym celu niezbędne jest zabezpieczenie sianokiszonki przy pomocy specjalnej folii. Tego typu folię można podzielić na trzy główne rodzaje, w zależności od tego, w jakiej formie chcemy przechowywać sianokiszonkę. Może to więc być folia do przechowywania sianokiszonki formie pryzm, bel lub też rękawa. Obecnie jednym z popularniejszych rozwiązań są z pewnością bele, które w wielu przypadkach są dużo bardziej uniwersalne i pozwalają dzielić sianokiszonkę na mniejsze porcje. Dzięki temu użytkowanie sianokiszonki jest dużo wygodniejsze, a w przypadku rozszczelnienia folii, zepsuciu może ulec jedynie niewielka porcja paszy, czego łatwo można uniknąć poprzez jej szybkie wykorzystanie w gospodarstwie. 

Czym się kierować przy wyborze folii?

Planując zakup odpowiedniej folii do sianokiszonki, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, w jakiej formie chcemy składować tego typu pasze. Do wyboru mamy pryzmy, bele lub też rękaw. Ponadto bardzo ważną kwestią jest to, jakiej maszyny używamy do pakowania sianokiszonki. Powinniśmy wybrać taką folię, która będzie idealnie współpracować z maszyną, jaką posiadamy. Oprócz tego kluczową kwestią jest również jakość folii do sianokiszonki oraz jej wytrzymałość. Produkt ten ma pełnić bardzo ważną funkcję i w pełni zabezpieczać sianokiszonkę przed różnego rodzaju szkodliwymi dla niej czynnikami zewnętrznymi, pozwoli zatrzymać proces psucia się paszy i namnażania się różnego rodzaju niebezpiecznych dla zwierząt drobnoustrojów. Jeśli kupimy słabej jakości folię, która szybko ulegnie uszkodzeniu, czy to z powodu słabej wytrzymałości, trwałości czy też wad produkcyjnych, możemy stracić bardzo dużo cennej paszy. Producent folii do sianokiszonki ma więc ogromny wpływ na to, jaką folię powinniśmy wybrać. Z pewnością produktem godnym polecenia są wszelkiego rodzaju folie do sianokiszonki produkowane przez sprawdzone i w pełni profesjonalne firmy taki jak ULTRAX. Kupując folię do sianokiszonki takiego producenta, można mieć pewność, że skutecznie zabezpieczy ona paszę na bardzo długi czas.