Siew po żniwach to jeden z popularniejszych i wyjątkowo skutecznych sposobów na poprawę jakości gleby i przywrócenie jej do dobrego stanu przed przygotowaniem do uprawy pola na rok kolejny. Uprawki pożniwne ograniczają parowanie wody z gleby, pozwalają wymieszać resztki pożniwne z glebą stanowiąc dla niej naturalny nawóz, przyspieszają kiełkowanie nasion chwastów i osypanych nasion zbóż oraz stymulują rozwój biologiczny w glebie. Decydując się na siew po żniwach zyskujesz szansę na lepszy plon właściwy. Jakie maszyny warto do tego celu wybrać?
Ekonomiczna uprawa gleby po żniwach
Jednym z podstawowych założeń siewu po żniwach jest ograniczenie jego kosztów do minimum przy jednoczesnym osiągnięciu maksymalnych korzyści. Rolnicy coraz częściej decydują się na wykorzystanie maszyn, które zapewnią poprawę jakości gleby po zbiorach bez potrzeby wielokrotnego przejazdu po ziemi czy korzystania z wielu narzędzi dodatkowych – stawiamy na efektywną i ekonomiczną uprawę pożniwną, tak by nie była zbyt kosztownym zabiegiem i opłacała się bardziej, niż inne metody poprawiania jakości gleby. Maszyny praktyczne w przygotowaniu siewu po żniwach pojawiają się m.in. w nowych seriach maszyn Rolmako i Amazone. Siewniki pneumatyczne i mechaniczne, brony talerzowe, agregaty zamiast klasycznego pługa – sprawdź które sprawdzą się najlepiej.
Maszyny, które warto wybrać na siew po żniwach
- Brona talerzowa Rolmako
Dobrą techniką wydajnej uprawy pożniwnej jest również wykorzystanie bron talerzowych, które przez lepszą kontrolę głębokości uprawy i brak problemów z pracą na twardej glebie bez problemu radzą sobie z przygotowaniem gruntu po żniwach. Dostępne w ofercie marki Rolmako brony talerzowe U652 oraz lekkie brony talerzowe U622 sprawdzą się w trakcie uprawy pożniwnej, dopasowując się do potrzeb zarówno małych, jak i większych gospodarstw rolnych.
Brona talerzowa U 652 została stworzona do upraw przedsiewnych i podorywkowych. Model dostępny jest z amortyzacją gumową 40×180 mm lub 3D ze sprężyną 35 x 35 mm, co gwarantuje dobre zabezpieczenie przed przeciążeniami. Maszyna została wyposażona w talerze OFAS 560 mm, co w połączeniu z hydrauliczną regulacją głębokości daje możliwość lepszego dopasowania głębokości pracy do potrzeb gleby. Jej kompaktowa wersja, lekka brona talerzowa U 622 znacznie lepiej sprawdzi się w małych i średnich gospodarstwach, współpracując z ciągnikami o mniejszej mocy. Krótka konstrukcja brony oraz talerze zamontowane na sprężynach wibrujących pracują najlepiej na słabych i średnich glebach. Lekka brona talerzowa Rolmako dość intensywnie miesza resztki pożniwne z glebą, zapewniając wysoką wydajność pracy i dobre przygotowanie gruntu pod kolejny siew.
- Siewniki poplonów Amazone
Proponowana przez firmę Amazone technika siewu poplonów to kolejne wydajne rozwiązanie pozwalające na lepsze przygotowanie gruntu po żniwach. W ofercie marki pojawia się m.in. siewnik nabudowany GreenDrill, dzięki któremu możliwe jest wysiewanie poplonu bezpośrednio do gruntu lub razem z uprawą gleby. Siewnik może zostać połączony z broną talerzową Catros, CatrosXL oraz Certos (modele dostępne w katalogu Amazone) lub z kultywatorami oferowanymi przez producenta. Siewnik wykorzystuje talerze odbojowe, by rozprowadzać nasiona do gleby, a dzięki pojemności 200 lub 500 l zapewnia możliwość obsiania większego terenu za jednym przejazdem.
Amazone posiada w swojej ofercie siewniki pneumatyczne oraz siewniki mechaniczne o różnej szerokości roboczej, dopasowane do potrzeb małych, średnich i dużych gospodarstw. Wspomniana już możliwość współpracy siewników z bronami talerzowymi oraz kultywatorami wirnikowymi daje szansę na wydajny siew po żniwach bez względu na kondycję gleby, rozmiar pola czy stosowane maszyny. Zawsze wydajne i korzystające z najnowszych technologii siewu poplonów maszyny będą nieodłącznym elementem wyposażenia dla tych, którzy chcą przygotować poplony oraz glebę przed kolejnym okresem upraw.
- Zaczepiany agregat uprawowy Amazone Ceus-2TX
Agregat może skutecznie zastąpić pług podczas uprawy pożniwnej, łącząc zalety brony talerzowej i kultywatora. Dzięki szerokości roboczej od 4 m do 7 m oraz połączeniu talerzy i zębów, agregat Amazone Ceus oferuje maksymalną wydajność pracy przy niskim nakładzie energii. Producent przygotował go do wszechstronnej pracy deklarując, że model Ceus-2TX nadaje się do uprawy ściernisk, ale też podstawowej uprawy gleby, głębokiego spulchniania oraz uprawy przedsiewnej, zwłaszcza w gospodarstwach z dużą ilością masy organicznej. To ważne, by wykorzystywane na czas siewu po żniwach maszyny mogły służyć na polu także w innych pracach. Agregat wpisuje się w tą ideę bez większego problemu.
Dlaczego warto go zastosować? Agregat umożliwia głębszą uprawę ziemi, dzięki czemu jest w stanie skutecznie wymieszać resztki pożniwne z glebą, a także pokruszyć i wyrównać glebę pod ponowny siew. Dodatkowym atutem jest pozostawienie na powierzchni części resztek słomy, co zmniejszy erozję gleby i poprawi przepuszczalność wody z opadów, zmniejszając jej parowanie.
Dlaczego wybrane maszyny sprawdzą się najlepiej?
Wszystkie maszyny rolnicze pojawiające się na naszej liście zostały przygotowane z myślą o wysokiej wydajności i mało energochłonnej pracy. Wykonując siew po żniwach chcemy przeprowadzić prace jak najszybciej, przy najmniejszym zużyciu zasobów, dlatego duża prędkość robocza i szerokość maszyny sprzyjają lepszej pracy w okresie pożniwnym. Podczas gdy tradycyjne pługi układają resztki warstwowo, brony talerzowe pozwalają rozłożyć je tak by rozkład nastąpił szybciej – lepiej przebijają się nawet przez twardą glebę i nie wymagają narzędzi dodatkowych, co jest zdecydowanie ich atutem.
Uprawę ściernisk po żniwach łączy się z wysiewem poplonów ze względów agrotechnicznych, ale i ekonomicznych. Podniesienie w ten sposób żyzności gleby, zmniejszenie zachwaszczenia pól, ograniczenie rozwoju chorób gleby, zatrzymanie w niej azotu i składników pokarmowych czy wreszcie poprawa profilu glebowego to korzyści, dla których warto zainwestować w dodatkowe maszyny i skupić się na wydajnym siewie po żniwach. Pola należy przygotować oczywiście w zależności od uprawy i oczekiwanych efektów – zarówno uprawa płytka, jak i głęboka mają swoje wady i zalety. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na możliwości techniczne oferowane przez proponowane maszyny i dopasować je do swoich potrzeb.