Oprócz popularnych pojazdów i sprzętów budowlanych takich jak np. zagęszczarka ręczna czy koparko-ładowarka, swoje zastosowanie w budownictwie znalazły również piły. Używane są one do cięcia różnego rodzaju materiałów, między innymi kamienia i metalu. Do najbardziej popularnych w tej materii należą : piły taśmowe, przecinarki ręczne, piły mechaniczne oraz szlifierki.
Profesjonalne przecinarki ręczne (np. piły do betonu) doskonale nadają się do prac zarówno w budownictwie kubaturowym, jak i drogowym. Ich elementem roboczym jest tarcza diamentowa. Przy jej odpowiednim zastosowaniu możliwe jest cięcie kamienia, a także konstrukcji betonowych, żelbetowych oraz murowanych (krawężniki i kostka brukowa).
Piły taśmowe to natomiast duże maszyny, w których do cięcia wykorzystywana jest zębata taśma napięta pomiędzy dwoma lub trzema kołami. Napęd może być tutaj dowolny – spalinowy, elektryczny lub przy wykorzystaniu wałka przekaźnika mocy z innej maszyny. Piły taśmowe najczęściej poruszają się na długich szynach, co umożliwia cięcie nawet dużych bloków danego materiału. Urządzenia te z reguły sterowane są elektronicznie.
Kolejnymi urządzeniami tnącymi, mającymi zastosowanie w pracach budowlanych są przecinarki. Wyposażone są one w piłę tarczową, służącą do wykonywania cięć w różnego rodzaju materiałach. Do najpopularniejszych w tej materii należą niewątpliwie przecinarki ręczne. Są one jednymi z najlżejszych i najmniejszych urządzeń tego typu. Zastosowany w nich napęd może być zarówno elektryczny, jak i spalinowy. W tej drugiej opcji ze względu na dużą moc, możliwe jest zastosowanie tarcz nawet o bardzo dużych średnicach. Pozwala to na sprawne przecinanie grubszych elementów w krótkim czasie. Typowa przecinarka do asfaltu dysponuje mocą około 14 KM i prędkością obrotową tarczy 3100/min.
Źródło zdjęcia: Wikimedia.org