Spycharka, podobnie jak koparka jednonaczyniowa jest bardzo popularną maszyną stosowaną w budowlanych pracach ziemnych. Potocznie określana jest mianem spychacza i składa się z dwóch podstawowych elementów. Są nimi ciągnik oraz osprzęt spycharkowy (układ zawieszenia ze sterowaniem i lemiesz). Pierwsze modele spycharek powstały już na początku XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych.
Jakie są zatem zadania spycharki ? Jej praca przede wszystkim koncentruje się na odspajaniu gruntu od podłoża przy pomocy urządzenia zwanego lemieszem. Jest to bardzo charakterystyczna, widoczna część przednia spycharki, która umożliwia przesuwanie ziemi. Końcowy efekt pracy jednego cyklu spycharki nazywany jest urobkiem (grunt odspojony od podłoża). Przenoszony jest on na niewielkie odległości poprzez toczenie go po podłożu.
Spycharki w budownictwie znalazły zastosowanie podczas takich prac jak między innymi plantowanie terenu, skrawanie gruntu warstwami oraz profilowanie podłoża. Generalnie pojazd ten posiada bardzo szerokie możliwości i wykorzystywany jest w różnego rodzaju ziemnych robotach na placach budowy. Jest to maszyna niezwykle cenna, a efekty jej działania mogą być jeszcze bardziej imponujące, jeżeli za sterami usiądzie doświadczony operator.
Niezwykle popularną odmianą spycharki, stosowaną do przesuwania oraz ciągnięcia ciężkich przedmiotów i konstrukcji jest buldożer. Ta ogromna spycharka z napędem gąsienicowym wyposażona jest w zdecydowanie większy lemiesz niż ma to miejsce w przypadku modeli tradycyjnych. To właśnie ze względu na rozmiar tego elementu możemy dokonać podziału spycharek na czołowe, skośne i uniwersalne. Jeżeli chodzi o rodzaj sterowania powszechnie stosowany jest tutaj podział na spycharki mechaniczne i hydrauliczne.
Wydajność pracy spycharek w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju gruntu i pochylenia terenu. Do innych czynników możemy zaliczyć siłę naporu, moc spycharki oraz wielkość lemiesza.