Usługi dźwigowe – kiedy są niezbędne

Inwestycja budowlana to poważne i skomplikowane przedsięwzięcie. Niezależnie od rodzaju powstającego budynku jest wiele prac do wykonania. Na palcu budowy napotkamy, więc wielu specjalistów w różnych dziedzinach. Poszczególne grupy pracowników wykonują roboty ziemne, wznoszą ściany, pokrywają budynek dachem.

Oprócz pracowników, na każdej budowie pracuje wiele specjalistycznych maszyn i pojazdów. Samochody dostawcze do transportu materiałów, koparki, spychacze. Wśród tych urządzeń ważne miejsce zajmują dźwigi. Nie sposób wyobrazić sobie współczesnej budowy bez dźwigu, który bardzo ułatwia i przyspiesza powstawanie budynku.

Nowoczesne usługi dźwigowe

Dźwigi znajdują swoje zastosowanie nie tylko na placach budowy dużych budynków. Wykorzystuje się je również przy wznoszeniu domów jednorodzinnych czy też podczas remontów kamienic i innych obiektów. Usługi dźwigowe obecne są wszędzie gdzie zachodzi potrzeba przetransportowania ciężkiego obiektu w inne miejsce lub na dużą wysokość. Najczęściej jest to rozładunek lub załadunek towarów gabarytowych o dużym ciężarze. Ponadto dźwigi pomagają przy montażu wszelkich elementów budynku, niezależnie czy jest to budowa hali, magazynu, bloku mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.

Za pomocą dźwigu można szybko i precyzyjnie przeprowadzić nawet najbardziej skomplikowane prace. Oprócz precyzji, dobrze obsługiwany dźwig daje duże bezpieczeństwo. Dzięki różnym rodzajom tego sprzętu, można dopasować dźwig do każdego rodzaju budowy i terenu. Dojedzie lub zostanie przetransportowany w każde miejsce. Pozwoli na zrealizowanie każdego projektu, w którym zachodzi konieczność zastosowania dużych i ciężkich konstrukcji. Odpowiednio dobrane maszyny pomogą też przy realizacji mniejszych projektów.usługi dźwigowe Wałbrzych

Jak wybrać dźwig?

Dźwigi można podzielić na dwie podstawowe kategorie, żurawie samojezdne i wieżowe. W każdej z nich występują rodzaje wielkości i parametrów.

  • Żurawie wieżowe stosuje się przeważnie na dużych budowach, lecz występują też mniejsze wersje stosowane przy budowach domów. Nie mają możliwości poruszania się, po zmontowaniu pozostają na tym samym miejscu. Charakteryzują się dużym zasięgiem pracy oraz ogromnym udźwigiem. Stawka godzinowa za pracę tego typu żurawia jest bardzo atrakcyjna.
  • Żurawie samojezdne mogą poruszać się po drogach publicznych oraz po placu budowy. Swoje zastosowanie znajdują tam gdzie pojawia się potrzeba przemieszczania do różnym miejscu na budowie. Pracę żurawi samojezdnych ogranicza stosunkowo mały zasięg. Pojawiają się oczywiście rodzaje o większych możliwościach, jednakże ich wynajem jest drogi. Modele samojezdne porównaniu z żurawiami wieżowymi generują większe koszty eksploatacji.

Plac budowy to miejsce gdzie przewija się wielu specjalistów z różnych dziedzin branży budowlanej i równie wiele maszyn. Bardzo ważne są dźwigi, które bardzo ułatwiają pracę. Dźwig powinien być dobrany do rodzaju inwestycji, jego parametry muszą być dostosowane do przenoszonych materiałów. Tego wyboru powinien dokonać wykwalifikowany inżynier by uniknąć kosztownej pomyłki.