Odpowiednio dobrana tarcza pozwoli wykonywać cięcia pod różnym kątem i z różną prędkością. Rodzaj tarczy będzie się różnił w zależności od tego, w ramach jakiego urządzenia będzie stosowana. Ważna jest między innymi moc silnika i wielkość. Przed wyborem tarczy do aluminium, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.
Ostre tarcze nie są wymagane, w przypadku metali, takich jak aluminium. Są one wykorzystywane do grubych i twardych materiałów. Nie oznacza to jednak, że możemy decydować się na obojętnie jakie tarcze.
Wybór piły tarczowej
Jedną z podstawowych kwestii, jaką należy rozpatrzyć przed zakupem jest rodzaj materiału, jaki będzie najczęściej cięty. Pilarki tarczowe wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia elementów drewnianych takich jak deski, płyty OSB czy panele podłogowe. Można je użyć również do cięcia plastikowych rur.
Budowa piły
Charakterystyczną cechą piły jest posiadanie ząbkowanego ostrza, które służy do cięcia lub innego kształtowania takich materiałów jak np. drewno, metal lub kamienie. Piły mogą być napędzane siłą ludzkich mięśni lub mechanicznie – silnikami elektrycznymi czy spalinowymi.
Wielkość piły tarczowej
Dobre akcesoria podczas pracy to połowa sukcesu. Tarcze pilarek są zróżnicowane pod kątem ustawienia zębów, ich ilości oraz materiału z jakiego są wykonane. Elementarnym parametrem piły tarczowej jest średnica zewnętrzna krawędzi zębów. Określa ono średnicę tarczy w pilarce. Wymienione parametry muszą być takie same. Natomiast, jeśli średnica mocowania ma inną średnicę niż otwór w pile, to możemy zastosować pierścień redukcyjny, by prawidłowo osadzić piłę.
Geometria
Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tarczy o profilu trapezowo-płaskim. Daje to gwarancję precyzyjnych cięć aluminium, bez obawy o uszkodzenia powierzchni tnącej. Jeśli chcemy zapewnić dodatkową ochronę, powinniśmy wybrać tarczę o zębach, które będą miały powłokę z węglikiem spiekanym. Zwiększy to także ich żywotność i wytrzymałość.
Moc
Moc silnika w pile tarczowej zależy głównie od tego, z jakimi materiałami będziemy pracować. Ważną kwestią jest także ilość obrotów na minutę i ich regulacja. Większa moc silnika urządzenia, będzie powodować większą liczbę obrotów na minutę.
Pilarki mechaniczne i ich charakterystyka
Wyróżniamy między innymi takie pilarki jak:
- stołowa – najbardziej popularny typ pilarki zwykle do cięcia podłużnego – tarcza piły wystaje ponad blat stołu roboczego;
- ukośnica – cięcie pod kątem – tarcza z napędem zawieszona na uchylnym ramieniu nad blatem roboczym;
- ramieniowa – przesuwna tarcza z napędem zawieszona na ramieniu nad blatem roboczym – do cięcia poprzecznego;
- panelowa – zautomatyzowana, z systemem optymalizującym rozkrój płyt w dużych zakładach meblarskich;
- formatyzerka – pionowa, z pił poruszającą się w pionie i poziomie (posuw ręczny lub mechaniczny) używana do rozkroju płyt;
- ręczna – mała pilarka, która oprócz tarczy składa się głównie z silnika i malutkiego “blatu”, który tak jak w wyrzynarce dociskamy do przecinanej powierzchni a nie kładziemy na nim materiału tak jak ma to miejsce w przypadku piły stołowej.