Czym jest outsourcing usług informatycznych?

Sam outsourcing, jak wiadomo – oznacza pozyskiwanie informacji ze źródeł zewnętrznych. Dodatkowo, termin ten odnosi się również do wykorzystywania potencjału innych firm. Usługi informatyczne są w dzisiejszych czasach szczególnie istotne. Zakres wiedzy przeciętnego człowieka odnośnie różnych zagadnień informatycznych, jest minimalny. Specjaliści od IT wiedzą, w jaki sposób podłączać, naprawiać, uruchamiać czy instalować programy i urządzenia. Dzięki ich pomocy, każda firma i biuro jest w stanie funkcjonować w należyty sposób. Dodatkowo, informatycy zajmują się również lokalizowaniem oraz usuwaniem wirusów i szkodliwych oprogramowań. Usługi informatyczne są wykorzystywane przede wszystkim doraźnie, jednak outsourcing pozwala firmom skupić się na wykonywaniu działalności ściśle związanej z towarem, który sprzedaje.

outsourcowanie usług IT

Wiele jest czynności, jakie wchodzą w skład outsourcingu usług informatycznych, na przykład:

  • Zlecanie prac informatycznych zewnętrznym wykonawcom. Firma, zatrudniając specjalistów od IT, może skupić się na swojej działalności kluczowej. Nawiązywanie współpracy z informatykiem lub z całym zespołem, umożliwia nam zajęcie się jedynie sprawami wewnętrznymi firmy. Warto dodać, że dzięki korzystaniu z usług firmy IT, możemy uzyskiwać większe zyski z działalności głównej. Ilość firm informatycznych jest dziś ogromna i stale się zwiększa. Mamy zatem swobodę w wyborze zespołu informatyków, który będzie naszą firmą zewnętrzną. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest outsourcing, następuje swoboda w wyborze firm, jeśli jakaś się nie sprawdza.
  • Eliminacja kosztów stałych w firmie. Z uwagi na to, że awarie i wadliwe sprzęty zdarzają się dosyć rzadko – koszta jakie musimy uiszczać za usługi firm informatycznych są stosunkowo niskie. Do tego dochodzi brak konieczności utrzymywania własnego oddziału IT. Właściciele firm, które nie posiadają własnego zespołu programistów, nie są bowiem zobowiązani do wyremontowania i zagospodarowania miejsca pracy dla nowych pracowników. Poza tym, nie istnieje konieczność zakupu nowych, kosztownych sprzętów i mebli. Nie są tworzone nowe stanowiska, przez co nie wzrasta ilość wypłat, jakie muszą być wypłacane co miesiąc.
  • Dostęp do specjalistów z wielu dziedzin informatyki. Szeroka dziedzina, jaką jest informatyka, pozwala nam na skorzystanie z pomocy i usług wielu doświadczonych specjalistów. Mnóstwo jest obszarów, z jakich firmy outsourcingowe pozyskują programistów, grafików itp. Dostęp do wiedzy takich osób, gwarantuje nam rozwiązanie wielu problemów. Dodatkowo, kontakt z danym specjalistą pozwoli nam na rozszerzenie naszych działań.
  • Tworzeniem i utrzymywaniem sieci komputerowych – specjaliści od IT znają się na tworzeniu sieci, stron oraz serwerów. Powierzanie tych zadań doświadczonym informatykom gwarantuje nam prawidłową pracę i funkcjonowanie wszystkich urządzeń i programów.
  • Serwisem i naprawą sprzętu komputerowego – w skład usług informatycznych bardzo często wchodzą wszelkie prace związane z naprawą. Nikt, tak jak informatycy, nie zna się na komputerach, drukarkach, modemach czy serwerach. Różne firmy, modele oraz maszyny użytkowane przez nas w biurach i w domach, mogą się czasami psuć. Wszelkie wadliwe elementy są w takich sytuacjach wymieniane przez informatyków, a niedziałające routery lub serwery są naprawiane od ręki.
  • Rozwiązywaniem problemów z oprogramowaniem – wszelkie nieprawidłowości związane z działaniem oprogramowania, należy zgłosić do zaufanej firmy informatycznej. Oprogramowanie jest podstawowym elementem działania systemów i programów oraz samych komputerów. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować problem oraz usunąć jego skutki i przyczyny.
  • Zabezpieczaniem danych przed wirusami, hakerami – informatycy instalują specjalne programy mające zapewnić nam bezpieczeństwo. Wszelkie ataki hakerów czy ściągnie wirusów, będzie wręcz niemożliwe dzięki działaniu programistów
  • Sporządzaniem kopii zapasowych – zawsze istnieje ryzyko, że dane zapisane na naszych urządzeniach i nośnikach, zostaną zniszczone lub usunięte. W tym celu, znaczna większość firm korzysta z usługi, która ma na celu stworzenie kopii zapasowej na danym urządzeniu. Dodatkowo, informatycy zajmują się również odzyskiwaniem danych z kopii zapasowych.
  • Szkoleniami pracowników w firmie – istotne jest, by najbardziej istotną wiedzę z zakresu informatyki, przekazywali eksperci. Nowi pracownicy, którzy nie posiadają aż tak długiego i bogatego doświadczenia, muszą być przeszkoleni przez kompetentnych informatyków.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na stronę partnera artykuły, aitika!

www.aitik.pl

:: Usługi informatyczne z Wrocławia ::