Jak efektywnie oświetlić wnętrze sklepu z elektroniką użytkową?

Aby dany sklep z elektroniką użytkową był często odwiedzany przez nowych, jak i znanych już klientów, trzeba stworzyć w nim taką atmosferę, która będzie pozytywnie na nich oddziaływała i zachęcała do przebywania w danym miejscu. Ważnym czynnikiem, być może nawet ważniejszym, niż by się wydawało na pierwszy rzut oka, jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. W tym artykule piszemy zatem o tym, w jaki sposób efektywnie takie sklepy oświetlać.

Pierwsze wrażenie

Na pewno wybierając odpowiednie oświetlenie, celem jest zainteresowanie asortymentem klientów, dlatego takie światło musi być wyraźne. Nie oznacza to, że ma być ostre i oślepiać, lecz powinno być jasne. Wystarczy pomyśleć, czy chętniej wychodzi się z domu wtedy, kiedy na zewnątrz jest pochmurno, czy kiedy świeci słońce? Oczywiście wtedy, kiedy jest słonecznie, ponieważ jasne przestrzenie zachęcają do aktywności. I właśnie takie wrażenie powinien sprawiać każdy sklep. Kiedy klient przekroczy próg sklepu, bardzo ważne będzie jego pierwsze wrażenie, dlatego światło faktycznie musi być takie, jakie się wydawało z zewnątrz.

Wyraźne, eksponujące światło

Oczywiście efektywne oświetlenie to również takie, które nie tylko zachęca do przebywania w danym pomieszczeniu, lecz również takie, które podkreśla jego walory. W sklepie z elektroniką użytkową tymi walorami są produkty, a więc dobre światło powinno je eksponować. Oznacza to, że trzeba zastosować tyle oświetlenia, ile będzie potrzebne w zależności od rozmiaru sklepu i powinno ono być bardzo wyraźne. Warto zatem wybierać światło w zimnych odcieniach, ponieważ dzięki nim wszystkie opisy produktów i dane na ich temat są dobrze widoczne.

Jednolite oświetlenie

Warto również zwrócić uwagę, aby oświetlenie instalowane w sklepie było w każdym jego obszarze jednolite. Czyli, po pierwsze, żarówki nie powinny różnić się kolorem światła, bo będzie to wyglądało niedbale. Po drugie zaś, należy zadbać również o oświetlenie produktów znajdujących się na półkach czy we wnękach, które są nieco dalej od pierwszych, idealnie oświetlonych rzędów.

oświetlenie sklepów

źródło: luxon.pl

Dzięki temu klient ma poczucie, że dane miejsce jest odpowiednio zadbane i że sklep przykłada uwagę do detali. Ma to jeszcze jedną oczywistą zaletę – dobrze oświetlone produkty mają większą szansę na zauważenie. Jeśli jednak będą schowane w nieoświetlonym miejscu, wielu klientów nie będzie chciało nawet po nie sięgnąć.

Światło dobrej jakości

Wybierając efektywne oświetlenie do wnętrza sklepu z elektroniką użytkową, należy wziąć również pod uwagę to, aby światło to było maksymalnie bezpieczne i przyjemne dla oczu ludzi. Z tego względu bardzo często wybierane jest oświetlenie LED, które nie zawiera promieniowania UV, rtęci, ani innych szkodliwych czynników.

Co więcej, dobre oświetlenie nie może migać ani w żaden sposób zmieniać swojego natężenia czy stałości. Trzeba pamiętać o tym, że potencjalny klient lub pracownik sklepu może być wrażliwy na takie bodźce, dlatego warto zadbać o to, aby żarówki były w dobrym stanie.

Przykład dobrego oświetlenia

Firma Luxon ma w swoim portfolio realizacje oświetlenia, które spełnia wszystkie te punkty. Ciekawym przykładem może być aranżacja oświetlenia w sklepie Neonet. Już na pierwszy rzut oka widać, że każdy fragment sklepu jest dobrze oświetlony, ponieważ widać przeciwną ścianę już przy wejściu.

Każda alejka otrzymała tutaj swoją własną lampę, tak aby wszystkie rzędy z produktami były odpowiednio oświetlone, zarówno te w środku sklepu, jak i te przy ścianach. Oświetlenie jest przyporządkowane równolegle do poszczególnych alejek, dzięki czemu cały sklep robi wrażenie uporządkowanego, a oprócz tego odpowiednia ilość światła uwypukla przestronność sklepu, co zachęca do swobodnego przeglądania produktów. Jednocześnie światło nie odwraca uwagi od produktów, a więc jego barwa jest dobrze wybrana na potrzeby tego konkretnego miejsca.

Dobre oświetlenie to takie, które podkreśla kluczowe elementy danego miejsca, a które jednocześnie nie jest zauważalne na pierwszy rzut oka. Powinno kreować atmosferę i odpowiednio oświetlać pomieszczenie, a także być zdrowe i przyjemne dla wzroku. Wbrew pozorom męczące i nieładne światło ma duże znaczenie na samopoczucie osób przebywających w danym miejscu, dlatego warto zwracać uwagę na każdy szczegół.