Na czym polega malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne jest metodą nakładania farby lub środka na daną powierzchnię przy użyciu odpowiedniego agregatora. Metoda ta jest zazwyczaj wykorzystywane podczas malowania ścian, elewacji, drzwi, karoserii samochodów, a nawet statków. Jest na również powszechna w wielu zakładach produkcyjnych, gdzie zaprogramowane maszyny lub pracownicy ręcznie nakładają farbę na większe elementy składowe produktu.

Czym jest malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne pozwala na szybkie pokrycie dużej powierzchni farbą lub wybranym środkiem. Agregat hydrodynamiczny jest urządzeniem dzięki któremu możliwe jest rozpylenie farby w postaci drobnych kropelek. Musi być on odpowiednio dostosowany do rozpylanej substancji, gdyż oprócz farby urządzenie to może posłużyć do nakładania np. lakieru lub werniksu. Strumień wypuszczany przez dyszę zazwyczaj jest okrągły lub płaski. Ten aspekt również powinien zostać dopasowany do planowanych wykonywanych czynności.

Malowanie hydrodynamiczne gwarantuje szybkość wykonywania pracy. W ciągu 1 minuty możliwe jest pokrycie farbą lub inną dowolną substancją nawet 4 metrów kwadratowych. Zwiększenie tempa pracy jest niezwykle istotne zwłaszcza w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Niewielka zmiana jaką może być wprowadzanie techniki malowania hydrodynamicznego może znacząco wpłynąć na ilość produkowanego towaru przy jednoczesnym oszczędzaniu środków pieniężnych.

Jakie są zalety malowania hydrodynamicznego?

Zastosowanie malowania natryskowego może przynieść wiele korzyści zarówno dla osób stosujących tę technikę np. u siebie w domu jak i dla całych przedsiębiorstw. Fabryki i zakłady produkcyjne wykorzystując malowanie hydrodynamiczne mogą radykalnie zminimalizować koszty związane z podejmowanymi działaniami. Agregat rozpyla minimalną ilość farby, która jest w stanie pokryć dokładnie daną powierzchnię. Dzięki temu farba, lakier lub inna rozpylana substancja zużywa się znacznie wolniej.  Nie ma również potrzeby tak częstego zmienienia zawartości pojemnika w urządzaniu dzięki czemu praca może sprawniej i płynniej przebiegać.

Ponadto dużą zaletą jest również jakość i dokładność pokrycia. Nie tworzą się smugi, a nakładany produkt jest rozłożony równomiernie. Jest to szczególnie istotne podczas malowania większych, płaskich powierzchni na których widać każde niedociągnięcie.

krwista abstrakcja

Malowanie hydrodynamiczne jest wyjątkowo wygodą metodą nie tylko przy nakładaniu farby na większe obszary. Jest to zdecydowanie wygodniejsza technika malowania w przypadku bardziej zawiłych, skomplikowanych elementów, gdzie równomierne nałożenie substancji pędzlem byłoby bardzo trudne.

Jak malować wykorzystując technikę hydrodynamiczną?

Technika malowania hydrodynamicznego nie jest trudna, jednak aby móc nakładać równe i estetyczne warstwy niezbędne jest nabranie wprawy. Aby dobrze wykonywać pracę należy mieć „mocną” rękę, gdyż każde zawahanie pozostawia ślad na pokrywanej powierzchni.  Ważne są również same warunki w jakich przeprowadzane będzie malowanie hydrodynamiczne. Decydując się na skorzystanie z tej techniki w małym zakresie np. podczas prac remontowych w domu nie ma konieczności dbania o szczególną temperaturę pomieszczenia czy wilgotność. W przypadku wykorzystania metody malowania hydrodynamicznego w zakładach produkcyjnych zadbanie o odpowiednie otoczenie jest bardzo ważne.

Przed rozpoczęciem malowania koniecznie należy przetestować urządzenie w bezpiecznym miejscu. Ciśnienie z jakim urządzenie wypycha strumień substancji nie może być zbyt duże, a pistolet powinien być trzymany od 15-20 cm nad powierzchnią. Dzięki temu rozpylona farba czy lakier będą w stanie dokładnie i równomiernie pokryć obszar. Koniecznie należy przygotować samą powierzchnię do nakładania farby. Musi być ona dokładnie oczyszczona i sucha – w innym przypadku nakładana substancja nie będzie miała możliwości pokrycia i wyschnięcia.