Rodzaje klimatyzatorów – jakie urządzenie wybrać?

Klimatyzatory stają się coraz powszechniejsze. Zasługa tego są zarówno coraz upalniejsze lata, dające się we znaki wszystkim, zwłaszcza ludziom mieszkającym w miastach, jak i coraz prostsza obsługa oraz coraz niższa cena tych urządzeń. Klimatyzacja powoli przestaje kojarzyć się nam z czymś luksusowym, a staje się popularnym wyposażeniem domu czy mieszkania.

Urządzenia do klimatyzacji – rodzaje

Klimatyzatory można podzielić na dwie główne grupy – urządzenia typu split i multi split oraz urzadzenia monoblokowe. Czym charakteryzuje się każda z tych grup?

  • Klimatyzatory split. Najczęściej są stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ są najbardziej nowoczesne i przyjazne w użytkowaniu. Każdy klimatyzator typu split zbudowane jest ze złączonych ze sobą dwóch jednostek, wewnętrznej oraz zewnętrznej. Funkcja jednostki wewnętrznej polega na schładzaniu powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, zaś funkcją jednostki zewnętrznej jest odprowadzanie przejętego ciepła poza budynek mieszkalny. Wszystkie głośno pracujące elementy umieszczone są w jednostce wewnętrznej, zaś cicho – w zewnętrznej, co sprawia że ten typ klimatyzatora nie przeszkadza w codziennym życiu.
  • Klimatyzatory multi split. Różnią się od urządzeń typu split tym, że do znajdującej się w nich jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych.
  • Klimatyzatory monoblokowe. W jednej obudowie znajdują się zarówno elementy głośno jak i cicho pracujące, co czyni ich użytkowanie dość niekomfortowym, mimo prób producentów dążących do jak najskuteczniejszego wyciszenia tego typu urzadzeń. Klimatyzatory tego typu mogą być awaryjnymi rozwiązaniami, ewentualnie mogą być używane w pokojach, gdzie z klimatyzacji korzysta się raz na jakiś czas, na przykład w sypialni gościnnej.

Klimatyzacja stacjonarna i przenośna

Urządzenia klimatyzacyjne split oraz monoblokowe występują w wersji przeznaczonej do montowania na stałe, jak i jako urządzenia które można przenosić.klimatyzacja Kraków

  • Klimatyzatory przenośnie monoblokowe. Umożliwiają przenoszenie ich do pożądanego pomieszczenia, jednak mogą działać tylko w takim pokoju, gdzie istnieje możliwość otworzenia okna oraz wystawienia przez nie jednej (w tańszych klimatyzatorach) lub dwóch rur. Ciepłe powietrze wyrzucane jest rurą na zewnątrz, zaś powietrze przeznaczone do schłodzenia nawiewane jest z zewnątrz. Konieczność otwierania okna poniekąd zmniejsza skuteczność klimatyzacji, ponieważ przedostaje się nim gorące powietrze. Kolejnym kłopotem może być hałaśliwość urządzenia. Ciągle powstają jedna coraz to nowe modele przenośnych monoblokowych klimatyzatorów, gdzie każdy nowszy model jest cichszy od poprzedniego i ładniej wygląda.
  • Klimatyzatory stacjonarne monoblokowe. Montowane są w oknach albo w ścianach znajdujących się na zewnątrz budynku. Klimatyzatory tego typu są dość głośne.
  • Klimatyzatory stacjonarne split. Obydwie jednostki urządzenia muszą być zasilane poprzez prąd 230 V, połączone są one z użyciem cieniutkich, miedzianych rurek. Do części wewnętrznej klimatyzatora trzeba podłączyć rurkę służącą do odprowadzania skroplin. Znajduje się ona najczęściej na zewnątrz budynku i są to jedyne elementy instalacji klimatyzacyjnej, którą montujemy razem z klimatyzatorem.

Dopasowanie klimatyzatora powinno zatem uwzględniać nasze potrzeby oraz jego funkcje – dzięki temu możemy wybrać urządzenie, które zapewni nam najlepsze warunki działania i pozwoli korzystać z jego możliwości. W ClimaZone Klimatyzacja Kraków znajdziecie nowoczesne urządzenia oraz fachowych doradców, którzy pomogą dopasować klimatyzator do wymagań klienta.