Nowości i trendy w bramach przemysłowych

Bramy przemysłowe, choć z pozoru pełniące wyłącznie funkcję regulowania dostępu do budynków firmowych, w praktyce stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcji różnorodnych obiektów produkcyjnych i przemysłowych. To bramy stanowią często pierwszy element zauważany przez potencjalnego klienta firmy, to dzięki nim możliwy jest dostęp do wnętrza budynków, to wreszcie bramy gwarantują płynność poruszania się po zakładzie zarówno ludzi jak i samochodów. Czy muszą być one jednak prostymi konstrukcjami, w których trudno o jakiekolwiek innowacje? Zdecydowanie nie, czego dowodem są pojawiające się w ostatnich latach nowości w branży bram przemysłowych.

Nowoczesne i eleganckie bramy przemysłowe

Jedną z najważniejszych nowości wprowadzonych na rynek bram przemysłowych było zastosowanie przez markę Butzbach lekkiego i niezwykle estetycznego włókna szklanego, z którego dziś produkuje się wiele bram hangarowych, segmentowych i harmonijkowych dla bardzo różnorodnych zastosowań. Wykorzystanie włókna szklanego do produkcji płaszczy bram przemysłowych zagwarantowało marce możliwość tworzenia bram o dowolnych wymiarach pionowych i poziomych, co z punktu widzenia przemysłu okazało się być przysłowiowym strzałem w 10.

Bramy z włókna szklanego są też bramami sprzyjającymi oszczędzaniu i działalności pro-ekologicznej – przepuszczając do wnętrza pomieszczenia rozproszone światło naturalne, bramy pozwalają zminimalizować wykorzystanie światła sztucznego i tym samym wygenerować oszczędności energetyczne w przedsiębiorstwie. Doskonałym przykładem mogą być tu myjnie samochodowe, w których oświetlenie małego pomieszczenia za pomocą światła dziennego przebijającego z zewnątrz przez bramę z włókna szklanego ogranicza wykorzystanie światła sztucznego do pory wieczornej i nocnej.

Włókno szklane to także materiał gwarantujący wysoką wytrzymałość bramy i odporność na warunki atmosferyczne, oferujący wyjątkową alternatywę dla podatnych na korozję metali i stopów. Włókno szklane jest przy tym lekkie, co pozwala przyspieszyć działanie bramy i wydłużyć do maksimum żywotność stosowanych z nią systemów napędowych. Dodając do tego fakt, że włókno nie blokuje sygnałów radarowych i może być stosowane przy budowie bram hangarowych dla lotnictwa i wojska, a ponadto charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania, pojawienie się bram z włókna szklanego na rynku przemysłowym to zdecydowanie najważniejsza dla branży innowacja ostatnich lat.

Nowoczesne bramy szybkobieżne

Choć o możliwości tworzenia bram poruszających się ze znacznie większą prędkością niż standardowe do tej pory rozwiązania wiadomo już od dawna, rozwój tej właśnie grupy produktowej to kolejny silny trend branży bram przemysłowych. Coraz większe grono przedsiębiorców i przedstawicieli różnorodnych gałęzi przemysłu dostrzega zalety wykorzystania lekkich i niezawodnych bram szybkobieżnych do łączenia dróg komunikacyjnych wewnątrz swoich zakładów. Wykonane najczęściej z odpornej na korozję i usterki mechaniczne stali nierdzewnej bądź też z folii PVC bramy szybkobieżne sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie maksymalnej sterylności i czystości pomieszczeń, odgrodzenie od siebie przestrzeni o dużych różnicach temperaturowych, stworzenie szybkiego systemu odgradzania pomieszczeń od siebie czy wreszcie regulowania dostępu do pomieszczeń dla osób do tego uprawnionych.

Bramy w rozmiarach XL

Ostatnim z ciekawych trendów w kategorii bram przemysłowych jest możliwe dziś wykonywanie bram w niemalże dowolnych wymiarach, charakterystyczne nie tylko dla omówionego już włókna szklanego, ale też innych wariantów bram przemysłowych. Wykorzystanie odpornych na warunki atmosferyczne i gwarantujących dobrą izolację termiczną paneli ocieplanych od wewnątrz pianką poliuretanową jest dziś między innymi domeną bram harmonijkowych, które z powodzeniem stosuje się w zajezdniach tramwajowych i autobusowych czy też dużych halach produkcyjnych i magazynach.

Bramy wielkogabarytowe ułatwiły znacząco dostęp do budynków o dużej powierzchni roboczej, gdzie stworzenie kilku mniejszych bram dojazdowych nie spełniało do końca swojego zadania. Nowoczesne napędy do bram oraz zabiegi konstrukcyjne pozwalają osiągać nietypowe dotąd wymiary w sposób łatwy i bezpieczny, czego dowodem są liczne bramy hangarowe w ofertach największych producentów.

Reply