Sprzątanie po zgonie nie należy do czynności, które należy przeprowadzać samodzielnie. Nie ma znaczenia czy konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji w prywatnym mieszkaniu czy w placówce publicznej. Konieczne jest wynajęcie specjalistycznej firmy, która zajmie się dokładnym usunięciem szkodliwych dla człowieka bakterii, patogenów i nieprzyjemnego zapachu.
Warto przy tym pamiętać o obowiązujących przepisach. Dlatego też przed zatrudnieniem specjalistów, należy sprawdzić ich kwalifikacje zawodowe oraz referencje. Dzięki temu zyskamy pewność, iż sprzątanie po zgonie zostanie przeprowadzone dokładnie, zostawiając bezpieczną przestrzeń dla mieszkańców lub w przypadku miejsca publicznego – odwiedzających.
Jak wygląda sprzątanie po zmarłym w mieszkaniu?
Wiele rodzin po nagłej śmierci bliskiej osoby decyduje się na samodzielnie posprzątanie mieszkania po zgonie. Należy jednak pamiętać, że procesy chemiczne, które zachodzą w trakcie rozkładu ciała, zwłaszcza jeśli zostało znalezione po upływie kilku dni, są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Nie tylko nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim patogeny unoszą się w powietrzu, przenikając przez wszystkie przedmioty znajdujące się w domu. Dlatego jedynie profesjonalna firma powinna zająć się posprzątaniem po zmarłym oraz dezynfekcją wszystkich możliwych powierzchni.
Zgon w łóżku z przyczyn naturalnych nie wymaga jednak takiej dokładności, jak w przypadku usuwania materiału biologicznego po samobójstwie czy zabójstwie. Usunięcie śladów krwi oraz unoszącego się w pomieszczeniu zapachu wymaga profesjonalnego sprzętu oraz środków, które skutecznie likwidują wszystkie plamy.
W trakcie wizyty wyspecjalizowanej firmy, oceniane są wszystkie powierzchnie, które mogły zostać narażone na styczność z materiałem biologicznym zmarłego. Na tej podstawie konieczne może być usunięcie wszystkich mebli i przedmiotów, znajdujących się w pomieszczeniu. Dopiero wtedy przeprowadzana jest dezynfekcja podłóg, ścian i sufitów. W razie potrzeby zrywane są tapety, listwy oraz podłogi, aby jak najskuteczniej usunąć pozostałości po zgonie.
Zgon w miejscu publicznym – w jaki sposób przeprowadzana jest dezynfekcja?
Sprzątanie po zgonie w miejscu publicznym powinien zostać przeprowadzony jak najszybciej, jedynie przez wykwalifikowane do tego osoby. Wynika to z faktu, iż w placówkach publicznych przebywa wiele osób, które mogą mieć styczność z bakteriami i niebezpiecznymi patogenami. Do takich miejsc należy zaliczyć przede wszystkim szpitale i inne placówki medyczne, w których konieczne jest utrzymanie sterylnych warunków.
Dezynfekcją po zgonach w miejscu publicznym mogą zajmować się firmy działające zgodnie z przepisami obowiązującymi w Ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z 1985 roku oraz zawartymi w niej wymogami. Przepisy te zawierają wszystkie informacje dotyczące ograniczenia ryzyka narażenia na czynniki środowiskowe, które stanowią zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu zwłok. W przypadku miejsc publicznych, firmy specjalizujące się w sprzątaniu i dezynfekcji po zgonach, powinny także posiadać zezwolenie na odbiór i transport po zgonach.
Istotną kwestią jest tu również wykorzystywany do dezynfekcji sprzęt czyszczący i odkażający. Wykorzystywane narzędzia powinny posiadać odpowiednie atesty – niezależnie od miejsca, gdzie będzie przeprowadzane sprzątanie po zgonie.
Jakie środki i narzędzia są wykorzystywane przy sprzątaniu po zgonie
Osoby pracujące w firmach sprzątających po zgonach powinny posiadać odpowiednią wiedzę wymogów sanitarnych czy wykorzystywania w swojej pracy konkretnych środków chemicznych, to jedynie podstawy. Rzetelną wiedzę podkreślają liczne certyfikaty i dyplomy ukończenia niezbędnych kursów.
Przeprowadzenie dezynfekcji po zgonach wymaga wykorzystania do tego odpowiedniego sprzętu oraz trudno dostępnych środków chemicznych. Specjalistyczne firmy wykorzystują między innymi:
- Generator DS-46-RHR,
- sprzęt do dezynfekcji aktywną, suchą mgłą,
- dyfuzor do mikrodyfuzji.
Kluczową rolę w odkażaniu pomieszczeń odgrywa tutaj dezynfekcja suchym lodem oraz późniejsze ozonowanie w celu usunięcia fetoru z pomieszczeń.
Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą liczyć na profesjonalną pomoc firmy, specjalizującej się sprzątaniem po zmarłych w mieszkaniach i placówkach publicznych. Sprzątanie obejmuje utylizację przedmiotów, które miały styczność z ciałem, dokładne zabezpieczenie materiału biologicznego zmarłego oraz wykorzystanie nowoczesnego sprzętu i dedykowanych środków chemicznych, które skutecznie usuwają pozostałości oraz zapach.
Ze względu na wymogi sanitarne, warto zrezygnować z samodzielnego sprzątania po zgonie i zatrudnić do tego profesjonalistów. Dzięki temu pomieszczenie będzie sterylne i bezpieczne dla osób w nim przebywających.