Korzystanie ze zrobotyzowanych maszyn posiadających chwytaki, wiąże się z dużym ułatwieniem i zminimalizowaniem kosztów produkcji. Posiadają one różne właściwości w zależności od przeznaczenia, co wpływa na ich wymiary, ale także kształt i strukturę, ciągle jednak w przemyśle istnieją dziedziny, z którymi chwytaki nie radzą sobie zbyt dobrze, jednak to się bardzo szybko zmienia. W rozwoju technologii pomaga wykorzystanie metody prototypowania 3D, dzięki czemu wszystko dzieje się o wiele szybciej, a chwytaki mogą być udoskonalane w zdecydowanie krótszym czasie.
Roboty przemysłowe
Wbrew popularnym skojarzeniom robot nie wygląda wcale tak jak na filmach czy w bajkach, chociaż można pokusić się o stwierdzenie, że maszyna ma rękę, w którą chwyta produkt. Korzystanie z możliwości jakie daje nam zrobotyzowanie przemysłu jest bardzo duże, między innymi należy tutaj wymienić warunki szkodliwe, w których nie może pracować człowiek, jednak robot może się tam bez problemu poruszać i wykonywać różne zadania manipulacyjne przy użyciu chwytaka. Bez problemów radzi sobie także z wysoką temperaturą i oparami chemicznym, co tylko potwierdza jego wytrzymałość. Pod tą powłoką siły i niezawodności skrywa się jeszcze inna zaleta, która może nam się nie kojarzyć z takimi urządzeniami. Zaskakująco dobrze radzi sobie z przenoszeniem i manipulowaniem drobnymi elementami, ich waga i rozmiar nie mają tutaj żadnego znaczenia, ponieważ maszyna jest przystosowana do produktów o różnych gabarytach.
Prace nad poprawieniem uniwersalności chwytaków
W celu zoptymalizowania użyteczności chwytaków i ograniczenia zanieczyszczenia produktu, stworzono dwa nowoczesne rozwiązania mające na celu poprawienie jakości wykonywanej przez roboty pracy. Pierwszym sposobem jest skopiowanie chwytu ludzkiej lęki i wykorzystanie tego w technologii chwytaków. Jest to przydatne głównie w przemyśle spożywczym, który wymaga od maszyny przenoszenia obiektów takich jak na przykład grejpfruty, pewny chwyt zapewni tutaj bezpieczeństwo obiektu. Pod względem eksploatacji i utrzymania czystości nie jest to jednak dobre rozwiązanie, dlatego wiele osób zdecydowanie bardziej jest za wykorzystaniem drugiego sposobu, który polega na chwyceniu i manipulowaniu produktami. Nie ma tutaj znaczenia jakiego kształtu czy rozmiaru są przenoszone rzeczy, chwytak bez problemu sobie z nimi poradzi.
Technologia 3D
O filmach 3D słyszał każdy, za to od drukarkach 3D pewnie już mniejsze grono osób. Nie jest to oczywiście najnowszy wynalazek, jednak jego pomoc w projektowaniu i testowaniu chwytaków jest nieoceniona. Projektant, który ma za zadanie ulepszyć produkt zleceniodawcy może w łatwy sposób sprawdzić jego funkcjonalność, która przy pierwszych próbach może nie być najlepsza, szczególnie gdy produkt jest niedopasowany i trzeba poprawić jego wymiary zewnętrzne lub wewnętrze.
Rola człowieka
Kolejne udoskonalenia robotów przemysłowych są wymyślane i wprowadzane w życie przez ludzi. Tworzą maszynę, która nie tylko wyeliminuje potrzebę zatrudnienia pracownika do niebezpiecznych, monotonnych i dokładnych prac, ale także sprawi, że produkcja będzie bardziej efektywna. Różnicę będzie można dostrzec przede wszystkim w jakości pracy. Człowiek nie jest idealny, ma lesze i gorsze chwile, co przekłada się na jego produktywność. W przypadku maszyny praca jest zawsze wykonywana tak samo, a dodatkowo może być ona wykonywana bez przerwy. Nie zapominajmy, że maszyny nie potrzebują przerwy lub snu, mogą pracować nieprzerwanie na trzech zmianach i nic im nie będzie. Taki rozwój techniki pozwala właścicielom firm zredukować koszty produkcji poprzez zlikwidowanie potrzeby zatrudnienia ludzi. Zostaje tylko serwis maszyny, która jest zdecydowanie mniej wymagająca od człowieka.