Technologia w produkcji chwytaków przemysłowych

Korzystanie ze zrobotyzowanych maszyn posiadających chwytaki, wiąże się z dużym ułatwieniem i zminimalizowaniem kosztów produkcji. Posiadają one różne właściwości w zależności od przeznaczenia, co wpływa na ich wymiary, ale także kształt i strukturę, ciągle jednak w przemyśle istnieją dziedziny, z którymi chwytaki nie radzą sobie zbyt dobrze, jednak to się bardzo szybko zmienia. W rozwoju technologii pomaga wykorzystanie metody prototypowania 3D, dzięki czemu wszystko dzieje się o wiele szybciej, a chwytaki mogą być udoskonalane w zdecydowanie krótszym czasie.

Roboty przemysłowe

Wbrew popularnym skojarzeniom robot nie wygląda wcale tak jak na filmach czy w bajkach, chociaż można pokusić się o stwierdzenie, że maszyna ma rękę, w którą chwyta produkt. Korzystanie z możliwości jakie daje nam zrobotyzowanie przemysłu jest bardzo duże, między innymi należy tutaj wymienić warunki szkodliwe, w których nie może pracować człowiek, jednak robot może się tam bez problemu poruszać i wykonywać różne zadania manipulacyjne przy użyciu chwytaka. Bez problemów radzi sobie także z wysoką temperaturą i oparami chemicznym, co tylko potwierdza jego wytrzymałość. Pod tą powłoką siły i niezawodności skrywa się jeszcze inna zaleta, która może nam się nie kojarzyć z takimi urządzeniami. Zaskakująco dobrze radzi sobie z przenoszeniem i manipulowaniem drobnymi elementami, ich waga i rozmiar nie mają tutaj żadnego znaczenia, ponieważ maszyna jest przystosowana do produktów o różnych gabarytach.

Prace nad poprawieniem uniwersalności chwytaków

W celu zoptymalizowania użyteczności chwytaków i ograniczenia zanieczyszczenia produktu, stworzono dwa nowoczesne rozwiązania mające na celu poprawienie jakości wykonywanej przez roboty pracy. Pierwszym sposobem jest skopiowanie chwytu ludzkiej lęki i wykorzystanie tego w technologii chwytaków. Jest to przydatne głównie w przemyśle spożywczym, który wymaga od maszyny przenoszenia obiektów takich jak na przykład grejpfruty, pewny chwyt zapewni tutaj bezpieczeństwo obiektu. Pod względem eksploatacji i utrzymania czystości nie jest to jednak dobre rozwiązanie, dlatego wiele osób zdecydowanie bardziej jest za wykorzystaniem drugiego sposobu, który polega na chwyceniu i manipulowaniu produktami. Nie ma tutaj znaczenia jakiego kształtu czy rozmiaru są przenoszone rzeczy, chwytak bez problemu sobie z nimi poradzi.

 

pracownik przemysłowy

Technologia 3D

O filmach 3D słyszał każdy, za to od drukarkach 3D pewnie już mniejsze grono osób. Nie jest to oczywiście najnowszy wynalazek, jednak jego pomoc w projektowaniu i testowaniu chwytaków jest nieoceniona. Projektant, który ma za zadanie ulepszyć produkt zleceniodawcy może w łatwy sposób sprawdzić jego funkcjonalność, która przy pierwszych próbach może nie być najlepsza, szczególnie gdy produkt jest niedopasowany i trzeba poprawić jego wymiary zewnętrzne lub wewnętrze.

Rola człowieka

Kolejne udoskonalenia robotów przemysłowych są wymyślane i wprowadzane w życie przez ludzi. Tworzą maszynę, która nie tylko wyeliminuje potrzebę zatrudnienia pracownika do niebezpiecznych, monotonnych i dokładnych prac, ale także sprawi, że produkcja będzie bardziej efektywna. Różnicę będzie można dostrzec przede wszystkim w jakości pracy. Człowiek nie jest idealny, ma lesze i gorsze chwile, co przekłada się na jego produktywność. W przypadku maszyny praca jest zawsze wykonywana tak samo, a dodatkowo może być ona wykonywana bez przerwy. Nie zapominajmy, że maszyny nie potrzebują przerwy lub snu, mogą pracować nieprzerwanie na trzech zmianach i nic im nie będzie. Taki rozwój techniki pozwala właścicielom firm zredukować koszty produkcji poprzez zlikwidowanie potrzeby zatrudnienia ludzi. Zostaje tylko serwis maszyny, która jest zdecydowanie mniej wymagająca od człowieka.

 

Przypisane etykiety: