Automatyzacja wydawania produktów BHP w fabrykach dzięki maszynom vendingowym

Wprowadzenie maszyn vendingowych do miejsc takich jak fabryki, pozwala w znacznym stopniu uporządkować sprawy związane z zaopatrzeniem wszystkich pracowników w odzież oraz dodatkowe elementy ochronne.

Vending jest systemem, który polega na zakupywaniu specjalnej maszyny, w której to znajdują się różnorodne elementy odzieży BHP. Maszyna taka jest wypełniana regularnie, a najczęściej można w niej spotkać koszule i spodnie robocze. Często jednak (w zależności od fabryki), w automacie takim można zobaczyć produkty, których zadaniem jest ochrona. Są to kaski, nauszniki, gogle oraz rękawice ochronne i inne elementy.

Jak działają takie maszyny? – Ich działanie polega na tym, że każdy pracownik posiada swoją kartę, którą następnie umieszcza w czytniku maszyny. System vendingowy jest tak zaprogramowany, że weryfikuje każdego pracownika i przydziela mu konkretne elementy odzieży ochronnej. Nie każdy bowiem pracuje na tym samym stanowisku – wiąże się to więc z dopasowaniem poziomu ochrony do danego miejsca.

Maszyna, która wydaje jedynie ten rodzaj odzieży, który jest w niej umieszczony, można stwierdzić, że się nie myli. Oznacza to, iż nie ma tu miejsca na pomyłki. Każdy pracownik dzięki inteligentnemu systemowi, dostaje taką odzież, jaka mu przysługuje.

Automatyzacja wydawania produktów BHP poprzez zastosowanie maszyn vendingowych, jest dziś coraz bardziej rozpoznawalna. Ten sposób zapewnia dostęp do odzieży i produktów ochronnych BHP wszystkim pracownikom, niezależnie od pory dnia czy nocy. Poza tym, maszyna taka zajmuje o wiele mniej miejsca niż magazyn. Dodatkowo, warto wspomnieć  tym, że maszyna vendingowa jest samoobsługowa. Każdy pracownik fabryki posiada specjalną kartę, którą umieszcza się w czytniku. Po weryfikacji, maszyna wydaje nam odzież i elementy ochronne, które są przeznaczone dla nas i do naszego stanowiska. Odzież jest bezpiecznie zapakowana. Magazyn czy szatnia, to miejsca, które musi obsługiwać dodatkowa osoba lub dwie. Tak więc zastosowanie tej metody przyczynia się do oszczędzania czasu, miejsca oraz zbędnych kosztów.

 

Korzyści dla fabryk

Jest wiele zalet, jakie można przypisać z automatyzacją wydawania produktów BHP. Fabryka jest miejscem, w którym pracuje często kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób naraz. W znacznej większości, w fabrykach panuje system zmianowy. Wszyscy pracownicy, bez wyjątku muszą więc zostać zaopatrzeni w odpowiednie fartuchy, spodnie, bluzki, rękawice i inne.

Wiele jest miejsc, w których niemożliwym zdaje się zbudowanie magazynu czy szatni. W fabryce, gdzie zatrudnia się setki lub nawet i tysiące osób, ciężko wygospodarować nowe pomieszczenie lub miejsce, w którym będą mieściły się szafki, odzież itp. O wiele bardziej opłacalnym i bezpiecznym sposobem jest zakup maszyny vendingowej lub kilku.

Maszyna vendingowa jest świetnym sposobem praktycznie dla każdej firmy. Obecnie możliwe jest, by zakupić lub wynająć maszyny vendingowe, w zależności od potrzeb. Do każdego miejsca pracy, można odpowiednio dopasować maszynę vendingową. Rozmiary i wielkości maszyn mogą być różne, co umożliwia na zakupienie jej każdej firmie.

Warto również dodać, że inteligentny system sam daje znać dostawcy o konieczności uzupełnienia pustych miejsc w kabinach. Gdy brakuje towaru lub zaczyna się przerzedzać, nie musimy podejmować żadnych kroków. Dostawcy dostają odpowiednią informację od systemu, że trzeba zaopatrzyć maszynę.

Kolejną korzyścią posiadania maszyny vendingowej, jest umożliwienie dostępu do odzieży i produktów BHP przez praktycznie całą dobę. Wszyscy pracownicy, niezależnie od godziny, mają dostęp do zaopatrzenia się w nowe ubrania i elementy ochronne. Dostęp tyczy się również dostaw. Firmy vendingowe działają przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Złożenie dodatkowego zamówienia nie stanowi więc problemu.

Produkty BHP są niezbędne i konieczne do stosowania w każdej fabryce. Nowoczesna metoda ich wydawania każdemu pracownikowi w odpowiedniej ilości, jest stosowana przez większą liczbę firm. Fabryka, jako miejsce, w którym pracuje naraz ogromna liczba osób, musi zapewniać nie tylko dogodne warunki pracy, ale też odpowiednią odzież ochronną. Podstawowe ubrania oraz produkty BHP, muszą zostać dostarczone do każdego miejsca pracy.