Złom wielkogabarytowy – co zrobić , gdy nie ma się jak go przewieźć?

Współcześnie stoimy jako społeczeństwo przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zapobiegnięcie katastrofie ekologicznej. Wpływ na pogarszający się stan środowiska ponosimy my sami, dlatego też drobnymi działaniami powinniśmy zacząć wprowadzać nowe nawyki, które pomogą w walce o lepsze jutro.

Sporym problemem są zalegające tony śmieci, które nie tylko powodują degradację środowiska, ale również szpecą krajobraz. Dotyczy to nie tylko wysypisk śmieci, gdyż również w naszej najbliższej okolicy: podwórkach, terenach zielonych, parkach miejskich oraz lasach możemy napotkać spore ilości odpadów wielkogabarytowych.

Zalegający w piwnicach złom jest wyrzucany bez większego zastanowienia. To wszystko w większości stanowi niewykorzystany potencjał przetwórczy. Racjonalne zarządzanie odpadami pozwala na ich recykling. Sprawdźmy co możemy zrobić w tej kwestii.

Czym jest złom wielkogabarytowy?

Pojęcia odpadów wielkogabarytowych jest już doskonale znane z racji akcji miejskich odbioru i wywozu tego typu przedmiotów. W grupie tej mieści się także bardziej precyzyjne pojęcie złomu wielkogabarytowego. Analogicznie są to śmieci o większych wymiarach, jednak w tym przypadku materiał wykonania ich to wyłącznie: stal, żeliwo oraz metale kolorowe (metale niezależne).

Złom tego typu doskonale nadaje się do recyklingu oraz ponownego wykorzystania, jako surowiec chociażby blach. Jednakże aby to mogło być możliwe niezbędne jest prowadzenie gospodarki odpadami, a tym samym klienci indywidualni wraz z przedsiębiorcami muszą oddawać złom do punktu skupu.

Nie jest to nic trudnego, gdyż po pewnym czasie użytkowania zmieniamy sprzęty, których pozbyć się możemy właśnie poprzez wizytę w skupie. Oprócz wsparcia ekologicznych postulatów, otrzymujemy możliwość zarobienia pieniędzy. Suma może nie być zbyt wielka, ale z pewnością zasili budżet domowy lub firmy.

Do kategorii złomu zaliczamy metalowe odpady, których wyłączną metodą przerobienia jest przetopienie w specjalnych piecach metalurgicznych. Dotyczy to także złomu wielkogabarytowego, wśród którego znajdują się wszelkie tzw. elektrośmieci (np. pralki, zmywarki, lodówki), złom samochodowy i maszynowy (np. elementy karoserii, części silnika, zawieszenia). Najczęściej jednak spotkać można odpady powstałe po budowie lub remoncie, kiedy to góry śmieci zalegają na prywatnych posesjach lub placach (np. kątowniki, elementy ogrodzenia, druty).

Jak należy przewozić złom?

Należy również podkreślić, że w polskim prawie wyraźnie zakazane jest wyrzucanie złomu „gdzie popadnie”. Niedostosowanie się skutkuje karą finansową, która sięgać może nawet do 5000 zł. Odpady złomu wielkogabarytowego są niezwykle cennym materiałem dla procesu recyklingu. Zamiast więc wyrzucać je bez większej refleksji, warto zająć się załatwieniem transportu, który pozwoli przewieźć śmieci do punktu skupu. Tam w następnych krokach specjaliści zajmą się odzyskiwaniem surowca poprzez sortowanie, a także prawidłową utylizacją.

Posiadając na swojej posesji przy domu lub miejscu pracy zalegający złom wielkogabarytowy mamy przede wszystkim dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest samodzielne wywiezienie do specjalnego punktu skupu. Należy jednak przy tym pamiętać, że transport możliwy jest wyłącznie przeznaczonym do tego pojazdem. Spowodowane jest to nie tylko naszym komfortem, gdyż przewóz tego typu sprzętów jest niezwykle trudny.

skup złomu

Jest to także zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Transport większych gabarytów zwykłym autem osobowym lub busem rodzi spore obawy, dotyczące zagrożeń dla innych uczestników ruchu drogowego oraz samego kierowcy. Warto podkreślić, że złom można transportować wyłącznie przeznaczonymi do tego pojazdami przez osoby, które są zarejestrowane w rejestrze BDO.

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy mamy zalegający złom, jest skorzystanie z drugiego rozwiązania, jakim jest skorzystanie z usług punktu skupu w zakresie transportu złomu wielkogabarytowego. Na Dolnym Śląsku istnieje wiele firm, które mogą podjąć się tego zadania. Jednym z nich jest złomowisko na Dolnym Śląsku –  Skup Złomu Stalowa Sylwia, którzy wyróżniają się na tle konkurencji atrakcyjnym cennikiem, ale przede wszystkim kompleksowym świadczeniem usług.

Posiadają oni przystosowany sprzęt, dzięki czemu mogą przewozić złom w specjalnych kontenerach na platformie lub podczas transportu hakowego. Solidna konstrukcja zapewnia o bezpiecznym przewiezieniu ze wskazanego punktu na złomowisko, gdzie zostanie obliczona masa dostarczonego surowca.