Na czym polega serwisowanie pomp przemysłowych

Pompa przemysłowa to dość proste urządzenie, którego działanie ma na celu wytworzenie różnicy ciśnień pomiędzy stroną ssawną (wlotem pompy), a tłocznią (wylotem pompy) pozwalające na transportowanie cieczy i osadów.

Poza typowym zastosowaniem w elektrowniach wodnych, pompy tego typu wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest odpompowywanie czy przemieszczanie cieszy w inne miejsce.

Pompy przemysłowe wymagają zazwyczaj zalania przestrzeni roboczej pompy oraz rurociągu ssawnego aby móc działać prawidłowo, przy czym wyjątek stanowią tu pompy samozasysające i część pomp wyporowych.

Jedno jest pewne – niezależnie od typu zastosowanej pompy, każda może ulec uszkodzeniu i wymagać przeprowadzenia diagnostyki lub serwisu.

Na czym polega serwisowanie pomp przemysłowych?

Typowe problemy pomp przemysłowych

Choć działanie pomp przemysłowych jest w zamyśle dość proste, istnieje wiele elementów i aspektów które mogą ulec uszkodzeniu i zaburzyć funkcjonalność urządzenia. Awarie łożysk, nieszczelność, zbyt głośna praca, nadmierny poziom drgań, kawitacja na wirnikach – każdy z problemów oznacza właściwie brak możliwości pracy z pompą.

Diagnostyka jest więc niezbędnym elementem serwisowania, pozwalającym na zlokalizowanie przyczyny problemu i znalezienie sposobu jego rozwiązania.

Wykrywanie usterek pomp przemysłowych odbywa się dzięki wielu narzędziom pomocniczym i pomiarowym pozwalającym na tworzenie wizualizacji stanu technicznego klatki wirnika, łożysk silnika, czy też instalacji zasilającej pompy.

Do kontrolowania pracy pomp wykorzystuje się też czujniki umieszczone w elementach wirujących, stosowane typowo do sterowania pompą. Czujniki te mogą wskazywać poziom oleju, temperaturę, drgania, czy nawet sygnalizować stan techniczny przekładni mechanicznej. Producenci pomp robią dziś wszystko, by diagnostyka i naprawa maszyn mogły odbywać się bez większych problemów.

Narzędzia diagnostyczne i naprawa usterek

Analiza drganiowa to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych pomp przemysłowych, pozwalające na wczesne wykrycie wielu usterek urządzenia. Wyniki przeprowadzonej diagnostyki odpowiadają określonym schematom, tzw. strefom oceny maszyny, uwzględnionym w normach ISO 10818 i ISO 7919.

To one powinny stanowić podstawę pracy diagnostycznej i serwisowej każdej firmy zajmującej się tego typu usługami. Przypisując maszynę do określonej strefy można jasno stwierdzić, czy wymaga ona naprawy i czy może zostać dopuszczona w obecnym stanie do dalszego użytku.

serwis pomp przemysłowych

Jeśli chodzi o usuwanie usterek, jedną z najczęstszych przyczyn jest niewątpliwie zużycie się jej elementów. Istnieje wiele cieczy, które mogą wpływać negatywnie na stan techniczny elementów roboczych pompy – do ich pompowania należy stosować przeznaczone do tego komponenty, charakteryzujące się na przykład odpornością na kwasy.

Problemy ze szczelnością czy korozją elementów mogą prowadzić do wycieku transportowanej cieczy, który sam w sobie będzie sygnałem do przeprowadzenia diagnostyki.

Inną, dość popularną usterką jest problem z zasysaniem cieczy. W pierwszej kolejności sprawdzić należy wówczas czy rurociąg jest szczelny, pompa odpowiednio zalata, a kosz i rurociąg ssawny nie są zatkane.

Rozwiązaniem naprawczym w takich wypadkach jest przede wszystkim zatrzymanie pompy, próba prawidłowego zalania jej, następnie badanie pod kątem ewentualnej nieszczelności lub występujących zatorów. Usterki takie warto wykryć szybko, gdyż te pozornie mało istotne mogą po chwili uszkodzić inne elementy pompy.

Podstawowe zasady serwisowania pomp przemysłowych

Na rynku istnieje dziś wielu producentów pomp przemysłowych, i równie wiele firm oferujących ich naprawy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tak skomplikowanych i czułych urządzeń warto zaufać sprawdzonym i doświadczonym specjalistom.

Jednym z liderów w tej dziedzinie jest firma Hydrofeed, która zajmuje się serwisowaniem i remontami pomp przemysłowych szeroko stosowanych w polskim przemyśle.

Jedną z podstawowych zasad, na jakie stawiają profesjonaliści podczas serwisowania pomp przemysłowych jest odpowiedni dobór części zamiennych. Parametry dotyczące cieczy, która ma przez pompę przepływać muszą być dokładnie określone po to, by możliwy był dobór odpornych na nie części pompy.

To właśnie źle dobrana pompa jest najczęstszą przyczyną usterek wewnętrznych urządzenia.

Warto postawić na części nowe, rekomendowane przez producentów i zdecydowanie sprawdzone pod kątem konkretnych warunków pracy – pompa działa sprawnie w optymalnych warunkach, a każde wahania mogą wpłynąć na jej energooszczędność, drgania i podatność na usterki.

Reply