Skup silników – jak to działa?

Skup silników to punkt, w którym bezpiecznie oddasz i zutylizujesz zniszczony, zużyty lub niedziałający silnik, zarówno samochodowy jak i elektryczny, stosowany w różnego rodzaju sprzętach gospodarstwa domowego. Silniki, ze względu na swoją rolę, są budowane z wielu elementów metalowych, ale i takich, które są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Rozbieranie ich na własną rękę jest ryzykowne i zabronione, podobnie jak oddawanie silnika na tradycyjne złomowiska czy wyrzucanie ich do śmieci. Jedynie specjalistyczne punkty odbioru odpadów selektywnych oraz skupy silników są w stanie prawidłowo zająć się utylizacją silników. Jak działają i jak skorzystasz na oddaniu starego sprzętu we właściwe miejsce? 

Jak działają skupy silników?

Decydując się na oddanie zużytego silnika do skupu specjalizującego się w ich rozbiórce i utylizacji, zapewniasz bezpieczeństwo sobie oraz  środowisku, eliminując ryzyko uwolnienia niebezpiecznych substancji znajdujących się w silniku. Na miejscu możesz liczyć na profesjonalną obsługę, która nie tylko wytłumaczy jak wygląda prawidłowy sposób utylizacji silnika, ale i przejmie z Twoich rąk wszystkie zużyte i niedziałające silniki, jakich chcesz pozbyć się ze swojego domu. Silników, podobnie jak sprzętów elektrycznych i elektronicznych nie można wyrzucać na śmietnik. Oddając je do skupu, masz zysk i jednocześnie pewność, że pozbywasz się elektrośmieci we właściwy sposób. 

silnikSam proces utylizacji silników po oddaniu ich do skupu opiera się na rozbiórce w sposób bezpieczny i przyjazny środowisku. Pracownicy skupu, doświadczeni i przeszkoleni w kwestii utylizacji trudnych odpadów i niebezpiecznych substancji, rozbierają silniki na części i odzyskują metale żelazne oraz nieżelazne znajdujące się wewnątrz silnika. 

W procesie takim można odzyskać m.in. aluminium i miedź, które mogą być ponownie wykorzystane w procesach produkcyjnych i nie powinny w żadnym wypadku trafiać na wysypiska odpadów. Wszystkie pozostałe elementy silnika, w tym substancje niebezpieczne, są właściwie zabezpieczane i utylizowane, zgodnie z obowiązującymi standardami. 

Dlaczego silników nie należy wyrzucać do kosza? 

Skup silników elektrycznych jest w stanie zająć się właściwie wszystkimi elementami silnika pozyskanymi podczas jego rozbiórki i zagwarantować ich ponowne wykorzystanie lub utylizację. Gdyby odpady takie trafiły do śmietnika, ryzyko stwarzałyby nie tylko niebezpieczne substancje znajdujące się wewnątrz, ale i same metale, które nie powinny znajdować się wśród odpadów komunalnych. Wszystkie odpady metalowe mogą być ponownie wykorzystane, dlatego w trakcie segregacji odpadów zbiera się je do osobnych kontenerów. Nawet do tych nie można wrzucać jednak silników i urządzeń elektronicznych – aby nadawały się do utylizacji muszą zostać prawidłowo zabezpieczone i rozebrane. W skupach przyjmuje się silniki niedziałające, stare i uszkodzone, ale nie te rozbierane przez ich właścicieli na własną rękę w celu uzyskania metali dla własnego zysku. 

Skup silników elektrycznych – środowisko na tym skorzysta

Pojawianie się na rynku specjalistycznych skupów silników elektrycznych i odpadów elektronicznych pozwala liczyć na to, że niebezpieczne dla środowiska odpady coraz rzadziej będą pojawiać się na niekontrolowanych i zaniedbanych wysypiskach odpadów, w lasach, rowach czy niszczejąc w garażach i piwnicach. Skup silników przejmuje pełną odpowiedzialność za proces utylizacji silnika i wszystkich niebezpiecznych części i substancji, jakie mogą mieć katastrofalny wpływ na lokalne środowisko. Z elektrośmieciami należy radzić sobie w zgodzie z ekologią, chroniąc środowisko. Pozbywając się starych, niepotrzebnych sprzętów nie tylko zyskujesz na tym pieniądze, ale także masz świadomość, że nie zagrażasz środowisku.