Układy centralnego smarowania – porady

Dziś, przemysł funkcjonuje w dużej mierze dzięki maszynom. W każdej dziedzinie przemysłu, wykorzystywane są linie produkcyjne, silniki oraz różne pojazdy. Dzięki nim, możliwe jest szybkie i sprawne wykonywanie wielu prac. Ogromne maszyny posiadają mnóstwo ruchomych części, które mogą się z czasem przecierać, powodując zastój prac czy awarię konkretnych urządzeń.

Jest to problem, który od razu należy usunąć. Każda maszyna przemysłowa musi być sprawna przez cały czas. W przeciwnym przypadku, zastój prac może spowodować znaczne straty dla firmy.
Obecnie, istnieją nowoczesne sposoby na zapobieganie takich sytuacji. Wiele firm oferuje różnorodne środki smarne oraz oleje, które służą do regularnego natłuszczania części ruchomych w maszynach.

Spośród szerokiego asortymentu, warto wyróżnić marki takie jak SKF i Lincoln. Firmy te oferują środki smarne, które są najbardziej znane w Polsce. Wielu przedsiębiorców oraz klientów prywatnych korzysta z ich produktów – smary i całe systemy smarowania są bardzo różnorodne. Istnieją bowiem specyfiki do smarowania ruchomych części urządzeń, które pracują w bardzo niskich lub wysokich temperaturach. Oprócz tego, można dobrać smary, które znajdą swoje zastosowanie w przypadku maszyn pracujących z dużym obciążeniem.

Smarowanie ruchomych części maszyn

Wiele jest elementów maszyn, które trzeba regularnie natłuszczać. Dodatkowo, do każdego rodzaju maszyn oraz warunków prac, stosuje się nieco odmienne środki smarne. Są one dostosowywane do potrzeb maszyn. Najczęściej smarowane elementy, to między innymi:

 • Łańcuchy,
 • Maszyny rolnicze,
 • Maszyny poligraficzne,
 • Urządzenia wykorzystywane w przemyśle spożywczym,
 • Pojazdy,
 • Turbiny wiatrowe,
 • Układy linii produkcyjnych.

Te oraz inne urządzenia i maszyny wykonują odpowiedzialną pracę, dzięki której może działać cała fabryka czy firma.

Pompy centralnego smarowania

Są to urządzenia niezastąpione w miejscach pracy takich jak fabryki, serwisy, warsztaty oraz hale przemysłowe. To w nich bowiem znajdują się maszyny, które odpowiadają za ciągłość produkcji czy transportowanie towaru. Każda pompa centralnego smarowania ma za zadanie dostarczać do układów odpowiednią ilość smaru lub oleju.

Wiele jest rodzajów pomp, jakie możemy zastosować w swojej firmie. Mogą mieć one różne formy, pojemności i parametry. Naszym zadaniem jest wybrać taką pompę, która w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom. Szczególnie popularne są pompy marek SKF oraz Lincoln. Pompy do centralnego smarowania mogą być:

 • Pompy elektryczne tłoczkowe – ten rodzaj pomp, najczęściej ma uniwersalne zastosowanie. Ich pojemność jest zróżnicowana, a w ich wnętrzu można umieścić zarówno olej, jak i smar.
 • Pompy wielowyjściowe – są to urządzenia, które mogą współpracować z rozdzielaczami hydraulicznymi oraz progresywnymi. Pompy te mogą być wykorzystywane do pracy z systemami, które mają nawet 300 punktów.
 • Pompy dźwigniowe – ręczne – są one stosowane w przypadku maszyn, które posiadają specjalny wskaźnik optyczny w zbiorniku, który pokazuje poziom płynu.
 • Pompy pneumatyczne – ten rodzaj pomp jest stosowany do zasilania układów progresywnych.

Wiele jest rodzajów pomp, których zadaniem jest wspomaganie maszyn i natłuszczanie ich. Pompa ma możliwość zasysania oleju. W zależności od rodzaju pompy, może być ona stosowana do olejów silnikowych, hydraulicznych lub innych. Dość podobnymi urządzeniami do pomp, są smarownice elektryczne. W przypadku niewielkich silników lub układów, można stosować smarownice ręczne. Jest to dobra alternatywa dla klientów prywatnych – osób, które nie prowadzą własnej działalności.