Gospodarstwa rolne w dzisiejszych czasach inwestują w nowoczesne technologie, aby przyśpieszyć procesy produkcyjne związane ze zbiorem plonów z pól uprawnych bądź przenoszeniem towarów. W celu usprawnienia procesów zachodzących w pracy na roli stosuje się między innymi taśmy przenośnikowe.
Taśmy przenośnikowe – co to takiego?
Wyżej wspomniane taśmy przenośnikowe wykonane są z różnego rodzaju stopów tkaninowo-gumowych. Pozwalają na zautomatyzowanie oraz przyśpieszenie procesów produkcyjnych w wielu branżach począwszy od elektrowni, a kończąc na wspomnianym rolnictwie. Taśmy przenośnikowe są przede wszystkim wysoce odporne na warunki atmosferyczne panujące w miejscu ich pracy, ale też cechują się wysoką odpornością na wysokie temperatury. Warto również zauważyć, że taśmy posiadają różne klasy ścieralności, które są zależne od ceny oraz miejsca ich pracy. Dobry dobór klasy i materiału wykonania taśmy przejawi się długą, bezawaryjną pracą bez konieczności serwisowania maszyn oraz samych taśm.
Rodzaje taśm przenośnikowych.
Wyróżnia się kilka rodzajów taśm przenośnikowych, które różnią się między sobą właściwościami oraz materiałem wykorzystanym do ich produkcji. Do głównych rodzajów taśm zaliczamy:
- Taśmy ogólnego przeznaczenia (transportowe)
- Taśmy trudno ścieralne
- Taśmy olejoodporne i tłuszczoodporne
- Taśmy ognioodporne
- Taśmy specjalne (kopanie)
Warto zauważyć, że taśmy ze względu na ich rodzaje mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach – nie tylko w rolniczej. Dobierając odpowiedni jej rodzaj określony przeznaczeniem, można zauważyć różnorodność branż, w jakich jest wykorzystywana. W przypadku branży rolniczej można wykorzystywać taśmy trudnościeralne ogólnego przeznaczenia do transportu materiałów czy nawet specjalne, które przeznaczone będą do wykonywania wykopów np. na polu przeznaczonym do zasadzenia plonów.
Rolnictwo a zastosowanie taśm przenośnikowych.
W rolnictwie stosuje się taśmy przenośnikowe, które mają za zadanie odciążyć pracowników fizycznych od cięższych czynności związanych z przenoszeniem np. towaru bądź części do maszyn rolniczych. Dzięki zastosowaniu taśm gumowych do przenośników, w rolnictwie można przyśpieszyć produkcję siewu plonów oraz ich segregację poprzez wysypywanie np. zboża na taśmę, oraz jego segregację przez pracowników – bez konieczności zbędnego przenoszenia towaru siłami mięśni pracownika fizycznego.
Zalety inwestycji w taśmy przenośnikowe.
Do głównych zalet, które niesie ze sobą inwestycja w taśmy przenośnikowe, zaliczyć należy: przyśpieszenie produkcji, zmniejszenie kosztów produkcji, redukcja kadry pracowniczej, odciążenie pracowników z ciężkiej pracy fizycznej. Dzięki przyśpieszeniu produkcji w rolnictwie można zwiększyć moce przerobowe gospodarki, co bezpośrednio wpływa na zyski pochodzące ze sprzedaży gotowych wyrobów. W rolnictwie taśmy mają zastosowanie nie tylko w przypadku dzielenia plonów, ale też zbiorze np. jajek czy innych produktów pochodzących od zwierząt rolnych. W przypadku mleczarni można zastosować taśmy, które przenosząc gotowe butelki z mlekiem, pozwolą przyśpieszyć produkcję nawet o 50%.
Czy warto inwestować w taśmy przenośnikowe?
Każdy szanujący się rolnik prowadzący własne gospodarstwo rolne powinien zainteresować się tematem taśm przenośnikowych stosowanych w branży produkcyjnej. Pozwoli to nie tylko zredukować koszty produkcji, ale też przyśpieszyć procesy produkcyjne mające wpływ na późniejsze zyski. Jak wiadomo, niektórzy rolnicy posiadają gospodarstwa, które pracują na swoje zyski tylko sezonowo. Z tego względu warto zastanowić się nad inwestycją w nowoczesne technologie przyśpieszające produkcje, do których należą m.in. taśmy przenośnikowe. Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego rodzaju taśm przenośnikowych jest niezwykle ważny w zależności od branży, w jakiej będą wykorzystywane, ponieważ tylko ich odpowiedni dobór zapewni szybszą pracę bez konieczności serwisowania.