Prowadzenie własnej działalności rolniczej wymusza podejmowanie przez właściciela szeregu działań, które będą miały na celu poprawienie wydajności pracy, a także lepsze działanie firmy.
Jednocześnie prowadzenie gospodarstwa rolniczego to ogromne zobowiązanie finansowe, które w wielu przypadkach jest niezwykle kosztowne. Zakup podstawowego sprzętu rolniczego to dla wielu ogromny wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Dlatego też istnieje coś takiego jak leasing operacyjny pojazdów rolniczych.
Szukając alternatywy do tego, aby odpowiednio wyposażyć swoje gospodarstwo rolnicze, stawiamy na różne rozwiązania. Jedną z częściej wybieranych opcji jest leasing maszyn rolniczych. Jest to nie tylko opłacalne rozwiązanie, ale jednocześnie pozwala na rozłożenie wszystkich płatności w dogodne raty, a także zmniejszenie liczby wszystkich niezbędnych formalności. Leasing operacyjny zyskuje na popularności, dlatego nic dziwnego, że wielu rolników korzysta z tej metody finansowania sprzętu rolniczego.
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny to jedna z najbardziej popularnych form leasingu dla osób prowadzących własne gospodarstwo rolne. Celem leasingu operacyjnego jest uiszczenie opłaty początkowej, a następnie comiesięczna spłata rat w wysokości, która została ustalona w zawartej z usługodawcą umowie. Przez cały czas trwania umowy, właścicielem maszyny rolniczej jest podmiot, który udostępnia ją na określonych warunkach do użytku – w tym przypadku leasingodawca. W chwili spłaty wszystkich rat, właściciel gospodarstwa rolniczego ma prawo wykupić maszynę rolniczą na własność.
Leasing operacyjny to najkorzystniejsza metoda finansowania zakupu maszyn rolniczych dla rolników, odprowadzających podatek VAT. Najbardziej opłacalne jest jednak dla rolników, którzy zawierają długoterminowe umowy leasingowe, a także decydują się na maszyny w wysokiej cenie.
W przypadku leasingu operacyjnego jest również kwestia formalności, która jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż w przypadku zastawu czy wynajmu długoterminowego. Wynika to z tego, że maszyna rolnicza w trakcie trwania umowy leasingowej jest w dalszej części majątkiem leasingodawcy. Leasing w tym przypadku jest traktowany jako wynajem.
Leasing operacyjny to zatem doskonałe rozwiązanie na finansowanie zakupu ciągnika – zwłaszcza dla rolników, którzy pragną jak najszybciej zaopatrzyć gospodarstwo rolne w maszyny rolnicze gotowe na nowy sezon.
Zalety leasingu operacyjnego
To, czy warto skorzystać z opcji leasingu operacyjnego w przypadku posiadania własnego gospodarstwa rolnego, zależy od wielu czynników. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie ze względu na możliwość odliczenia kwoty leasingu od podatku dochodowego, jeśli właściciel gospodarstwa jest czynnym płatnikiem VAT. Jednocześnie w tym przypadku gospodarstwo rolne nie posiada żadnych strat podatkowych.
Z leasingu operacyjnego warto również skorzystać w momencie, kiedy konieczne jest sfinansowanie zakupu maszyn rolniczych. Leasing operacyjny pozwala na zawarcie umowy leasingowej na dłuższy czas, a także możliwość korzystania z najnowszych maszyn rolniczych, których nie będzie trzeba specjalnie przygotowywać do pracy.
Zaletą leasingu operacyjnego jest zatem brak zbędnych formalności, których przed rozpoczęciem pracy sezonowej jest dużo. Konieczność wykonywania przeglądów, napraw oraz konserwacji leży po stronie leasingodawcy. W praktyce im dłużej trwają prace w polu, tym szybciej należy podjąć odpowiednie kroki, aby maszyny były gotowe do pracy.
W przypadku leasingu właściciel gospodarstwa rolnego nie musi się tym zajmować – zobowiązany jest jedynie do uiszczenia opłaty wstępnej, a następnie comiesięcznych rat.
W zakresie formalności zaletą jest również brak konieczności posiadania zdolności kredytowej. Podobnie jak sam leasing nie wpływa na pozyskanie innego kredytu.
Procedura leasingu operacyjnego
Procedura leasingu operacyjnego jest niezwykle prosta, a Jaskot Finance oferuje indywidualne podejście do klienta, a także harmonogram spłat dopasowany do potrzeb gospodarstwa rolnego. Dodatkowo elastyczne warunki finansowania, pokrywające 100 procent wartości przedmiotu brutto, a także akceptacja dodatkowych dofinansowań sprawia, że sama procedura jest niezwykle uproszczona.
W przypadku leasingu operacyjnego można liczyć na szybki proces decyzyjny, a także umowę zawartą na minimum 120 miesięcy. Dodatkowym atutem procedury leasingu operacyjnego jest możliwość zawarcia dogodnych warunków ubezpieczenia. W wielu przypadkach w procedurze leasingowej istnieje możliwość spłaty rat kapitału, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Leasing operacyjny to zatem dogodny sposób na finansowanie zakupu maszyn rolniczych do każdego gospodarstwa rolnego.