Jak wybrać filtr oleju silnikowego do maszyny rolniczej?

Maszyny rolnicze to rodzaj pojazdów, które są najbardziej eksploatowane w pracach na roli oraz na polach uprawnych. Muszą one być niezawodne nawet w najcięższych warunkach pracy. Aby jednak pojazdy tego typu mogły działać sprawnie i bez usterek należy zadbać o ich prawidłowe wyposażenie oraz wymianę części eksploatacyjnych.

Co warto wiedzieć o maszynach rolniczych?

Decydując się na zakup profesjonalnego ciągnika bądź innej maszyny rolniczej warto zasięgnąć wiedzy na temat tego jak należy dbać o jej stan techniczny oraz wizualny. Ważnym aspektem jest wymiana płynów oraz części eksploatacyjnych takich jak np. filtry oleju. Producenci zazwyczaj zalecają wymianę oleju silnikowego cyklicznie po określonym przebiegu bądź przepracowanych roboczogodzinach. Wymiany tej zawsze powinno dokonywać się łącznie z wymianą filtra oleju.

Trzeba jednak pamiętać aby dobierać określony rodzaj filtra do modelu silnika tak aby spełniał on swoją funkcję, którą jest filtracja oleju z zanieczyszczeń. Jest to ważne, ponieważ nawet najmniejsze drobinki zanieczyszczeń występujące w oleju mogą doprowadzić do zatarcia i całkowitego unieruchomienia silnika. Zaniedbanie czynności związanych z wymianą oleju oraz filtrów może doprowadzić do przymusu kosztownego remontu bądź nawet wymiany całej jednostki napędowej na nową. 

Filtry oleju do ciągników – jaki wybrać?

Podczas doboru filtra oleju do ciągnika należy wybierać przede wszystkim takie, które są dedykowane dla danego modelu silnika. Aby prawidłowo go dobrać warto posłużyć się numerami seryjnymi oryginału, które pozwolą dobrać odpowiedni zamiennik. Filtr, który ma zostać zamontowany razem z wymianą oleju powinien spełniać wszelkie wymogi wynikające ze specyfikacji technicznej jaką podaje producent. Często są to filtry wkładane bezpośrednio do bloku silnika bądź tylko montowane w miejscu do tego przeznaczonym z elementem filtrującym na zewnątrz silnika.

Każde z tych rozwiązań na swoje wady i zalety. Podczas doboru filtra można trafić zarówno na oryginały jak i tańsze zamienniki. Oczywiście warto montować tylko oryginalne części eksploatacyjne. Jednak kiedy budżet jest ograniczony bądź dostępność oryginalnych części jest zbyt mała to śmiało można zdecydować się na wybór zamiennika. Należy jednak pamiętać aby w tym celu wybierać tylko renomowane sklepy stacjonarne jak i internetowe, które dają pewność, że zakupiona część będzie sprawna i nadająca się do użytkowania.

Rodzaje filtrów oleju do ciągnika

Obecnie na rynku występuje wiele modeli filtrów oleju do ciągników i maszyn rolniczych. Podczas doboru można trafić na takie montowane w bloku silnika bądź na zewnątrz przy pomocy specjalnej „puszki”. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż każdy model posiada inne mocowania, które będą pasować tylko w danych modelach pojazdów. Dodatkowo każdy filtr oleju cechuje się inną klasą filtracji oraz nadaje się do różnych rodzajów olejów silnikowych.

Wybór odpowiedniego pozwoli na prawidłowy przepływ oleju oraz przyczyni się do odpowiedniej pracy silnika.

Gdzie kupić filtry oleju do maszyn rolniczych?

Wszystkie części eksploatacyjne jak i filtry oleju można zakupić w sklepach internetowych, które posiadają szeroki asortyment w swojej ofercie. Wybierając takie sklepy można także liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony obsługi sklepu. Pracownicy posiadający kompleksową wiedzę w tematyce części eksploatacyjnych do maszyn rolniczych bez problemu dobierze odpowiedni model filtra dla danego pojazdu. Warto wybierać tylko i wyłącznie filtry renomowanych producentów oraz sklepy, które dają gwarancję na zakupione produkty.

Tylko wtedy można mieć pewność, że filtr zamontowany w ciągniku będzie działać prawidłowo i spełniać wszystkie wymogi producenta. Dobrą praktyką jest dobór filtra na podstawie oryginalnych numerów seryjnych poprzednio używanego bądź numerów katalogowych producenta podawanych w instrukcjach. Kupno filtra oleju to prosta sprawa, jednak jego nieprawidłowy dobór może okazać się kosztowny ze względu na ryzyko uszkodzenia silnika, a nawet jego zatarcia.

Wymiana filtra oleju silnikowego powinna być zawsze powiązana z całkowitą wymianą oleju. Warto wiedzieć, że filtr oleju powinno zmieniać się zgodnie z zaleceniami producenta po przekroczeniu określonego przebiegu bądź w przypadku ciężkich pojazdów rolniczych po przepracowaniu określonej ilości roboczogodzin.