Kocioł c.o. – sprawdź jaki podajnik wybrać, aby wydać mniej na ogrzewanie tej zimy!

Budując dom lub inny budynek bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania wnętrza. Dzięki tego typu instalacji możliwe będzie utrzymanie komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, a w przypadku bardziej rozbudowanych systemów także ogrzanie wody użytkowej.

Jednym z najpopularniejszych systemów ogrzewania, który użytkowany jest już od pokoleń, a obecnie nadal bardzo często się go stosuje, jest instalacja centralnego ogrzewania, w której źródłem ciepła jest kocioł c.o. Tego typu system ogrzewania to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości przypadków. Wybierając system ogrzewania do własnego domu, warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest kocioł c.o., jak działają tego typu urządzenia grzewcze, jakie są rodzaje podajników stosowanych w tego typu kotłach oraz jaki podajnik jest najlepszym rozwiązaniem?

Czym jest kocioł c.o.?

Kocioł c.o. to urządzenie grzewcze, które pełni rolę źródła ciepła w różnego rodzaju instalacjach centralnego ogrzewania. Tego typu instalacje to systemy, w których za pomocą jednego urządzenia grzewczego, zapewnia się komfortową temperaturę w wielu różnych pomieszczeniach. Kocioł c.o., który pełni tę rolę, zazwyczaj zlokalizowany jest w jednym z tych pomieszczeń lub też poza nimi, w specjalnym pomieszczeniu gospodarczym, nazywanym kotłownią. Kocioł c.o. to urządzenie, które przystosowane jest do spalania paliw stałych (węgiel, ekogroszek, drewno, koks, pellet), ciekłych (olej opałowy, mazut) oraz gazowych (gaz ziemny, skroplony propan-butan), w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej wody), który następnie przepływa przez całą instalację, jednocześnie ogrzewając poszczególne pomieszczenia poprzez np. grzejniki. Nowoczesne kotły c.o. mogą być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, wentylator oraz sterownik, które znacząco usprawniają działanie tego urządzenia i ułatwiają jego obsługę. 

Jak działają kotły c.o.?

Działanie kotłów c.o. może się różnić w zależności od tego, jakie paliwo jest w nich wykorzystywane i jaki jest to rodzaj kotła. Ogólna zasada działania jest jednak bardzo podobna w każdym przypadku. Kocioł c.o. to urządzenie grzewcze, w którym odbywa się proces spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych. W wyniku tego procesu podgrzewany jest nośnik ciepła, którym najczęściej jest woda. Następnie nośnik ten transportowany jest poprzez instalację grzewczą do różnego rodzaju wymienników ciepła, jakimi mogą być np. grzejniki. W wyniku nagrzewania wymiennika ciepła wnętrze danego pomieszczenia zostaje ogrzane. Bardziej zaawansowane kotły posiadają sterownik, który samodzielnie zarządza ich pracą, przez co kontrolowanie temperatury we wnętrzu i jej zmienianie jest dużo łatwiejsze i wymaga znacznie mniej zaangażowania od użytkownika. Decydując się na ten system ogrzewania, warto więc wybrać kocioł co z podajnikiem, który jest najlepszym rozwiązaniem. 

Rodzaje podajników stosowanych w kotłach c.o.

Kotły c.o. z podajnikiem to znacznie bardziej zaawansowane technologiczne urządzenia grzewcze niż tradycyjne kotły c.o. użytkowane jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Warto jednak pamiętać, że w sprzedaży dostępne są obecnie kotły c.o. z różnego rodzaju podajnikami, które mają inne wady i zalety. Można tutaj wyróżnić dwa główne rodzaje podajników, czyli podajniki ślimakowe i podajniki tłokowe.

Podajniki ślimakowe wyposażone są w stalowy lub żeliwny ślimak, który kręcąc się dokłada opału do komory spalania. Kotły z tego typu podajnikiem charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością działania, a ponadto ich obsługa jest bardzo prosta, ponieważ ogranicza się do uzupełnienia zasobnika paliwa raz na kilka dni, a podajnik sam będzie dokładał opału do komory spalania według potrzeb.

Podajniki tłokowe również mogą być w pewnym stopniu zautomatyzowane, jednak ich działanie jest nieco inne, ponieważ opiera się na specjalnym tłoku, który dokłada paliwo do komory spalania, gdy jest to konieczne. Ten podajnik może współpracować z różnego rodzaju paliwem stałym m.in. węglem, ekogroszkiem, pelletem czy miałem. 

Jaki podajnik sprawdza się najlepiej?

Wybierając kocioł c.o. należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanego podajnika. W sytuacji, gdy zależy nam na uniwersalności, warto wybrać podajnik tłokowy, który może współpracować z różnego rodzaju paliwem. Podajniki ślimakowe będą natomiast dużo lepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które zamierzają ogrzewać dom ekogroszkiem i zależy im na jak największej automatyzacji całego tego procesu.