Zasoby naturalne, a więc wszystko to, co człowiek czerpać może z natury dla własnego dobra i wygody dzielimy na kilka kategorii. Przede wszystkim wyróżnia się bowiem odnawialne i nieodnawialne zasoby naturalne. Te pierwsze, to w dużym skrócie mówiąc: woda, drewno czy atmosfera.
I to z nich ludzkość czerpie najwięcej. Przykładem niech będą kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, dzięki którym niejeden już dom ma zapewnioną energię czy ciepłą wodę. Na czym to polega i jak to się dzieje? Przejdźmy do szczegółów.
Co to są kolektory słoneczne i jak działają?
Kolektory słoneczne, zwane inaczej solarami, popularność zdobyły już jakiś czas temu. Obecnie zainteresowanie nimi nie słabnie, a wręcz przeciwnie – cały czas rośnie. I w zasadzie nic w tym dziwnego. To za ich pomocą możliwe jest pozyskiwanie energii słonecznej, a następnie wytwarzanie ciepła. Dzięki solarom, promieniowanie służyć może więc podgrzewaniu wody czy wspomaganiu ogrzewania budynku.
W wykorzystywaniu energii odnawialnej stosuje się również fotowoltaikę, a więc panele fotowoltaiczne. Te zmieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Biorąc pod uwagę kolektory trzeba zatem pamiętać, że przede wszystkim zapewniają one ciepłą, użytkową wodę w domu. Nie należy mylić obydwu rozwiązań!
Odnawialne zasoby naturalne i ich szerokie wykorzystanie
Solary zamontować możemy właściwie wszędzie. Obecnie wyróżnia się bowiem zarówno systemy kolektorów słonecznych do domów jednorodzinnych, systemy paneli fotowoltaicznych do domów jednorodzinnych, systemy fotowoltaiczne dla dużych budynków, farm słonecznych, a także systemy solarne do budynków wielorodzinnych. A to oznacza, że swoje zastosowanie znajdują one i w warunkach prywatnych i tych związanych z przemysłem.
Ta wszechstronność kolektorów to jednak nie wszystko. Podstawową ich zaletą jest bowiem oszczędność. Poza tym, solary działają dzięki promieniowaniu, a nie temperaturze. A to oznacza, że możemy liczyć na ich niezawodność nawet zimą. Z myślą o tej porze roku, musimy jednak zadbać o profesjonalny ich montaż na dachu. Gdzie wobec tego szukać pomocy? Na przykład w Energy On – firmie zajmującej się wszelkimi projektami związanymi z kwestiami zasilania.
Fachowe doradztwo, projekt, wykonanie i montaż w tego rodzaju inwestycjach jest po prostu koniecznością. Poza tym, dzięki prawidłowemu podejściu do tematu, możemy być pewni skuteczności zamontowanego rozwiązania.
Jakie są główne zalety kolektorów słonecznych?
Dzięki wspomnianym już zestawom fotowoltaicznym, które przyłącza się do instalacji elektrycznej, zyskujemy tańszy prąd. Kolektory również zapewniają nam oszczędność, choć w innej kwestii.
Uważa się, że dzięki nim możemy zaspokoić nawet 70 procent rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która potrzebna jest do regularnego podgrzewania użytkowej wody. Tu wszystko zależy jednak od konkretnej pory roku. Kolektory najwydajniejsze są oczywiście od marca do października. Latem może się okazać, że ich wydajność osiągnie poziom stu procent! Zimą, choć nadal funkcjonalne, to jednak na swej mocy nieco tracą. Wiadomo przecież, że w tym czasie słońce pokazuje się nieco rzadziej.
Poza tym, kolektory są rozwiązaniem ekologicznym. Dla miłośników naturalnych zasobów energii, które nie wpływają negatywnie na środowisko zdają się być wręcz idealne. Oprócz tego są też niezwykle wygodne w użytkowaniu, bo bezobsługowe. Nie musimy się martwić się ich sprawdzaniem czy kontrolowaniem. Działają same, dostarczając nam ciepłą wodę bez większych problemów.