Notebook czy laptop – poznaj różnice

XXI wiek zdecydowanie należy do technologii przenośnych. Niemal na każdym kroku widzimy biznesmenów z notebookami, studentów z laptopami i młodzież grającą godzinami na laptopach do gier. Dla osób niewtajemniczonych pojawia się pytanie: czym te sprzęty właściwie się różnią? W niniejszym artykule spieszymy z pomocą i wyjaśniamy najważniejsze, zawiłe rozbieżności…

Notebook i laptop – długa lista najważniejszych różnic

Zaczynając od początku, oba sprzęty… niczym się nie różnią. Skąd więc dwie różne nazwy? Odpowiedź tkwi w nieco już dla nas przedawnionej technologii, polegającej na tym, że aby utrzymać laptopa na kolanach, trzeba było trochę potrenować mięśnie nóg dlatego, że potrafiły one ważyć całkiem dużo. Waga oscylująca w granicach 5 kg lub nawet nieco większa nie brzmi specjalnie szokująco, lecz nasze kolana po kilku godzinach pracy mogłyby się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. 

Aby ulżyć kolanom i sprawić radość miłośnikom nazw zagranicznych, powstały notebooki. W języku angielskim oznacza to “notatnik” – nazwa ta oznacza sprzęt lekki, przenośny, o rozmiarach zbliżonych do klasycznego notatnika. Notebook wyposażony był w wytrzymały akumulator i gwarantował możliwość pracy bezprzewodowej przez długie godziny. 

Różnica tkwi zatem w przeszłości. Obecnie laptopy są spotykane w różnych rozmiarach, mniejszych i większych, a praca bezprzewodowa z dowolnego miejsca na świecie jest już podstawą podstaw. Co zatem sprawiło, że w użyciu jest i jedna i druga nazwa? Powód jest zapewne taki sam, jak w przypadku aut i samochodów – każdemu pasuje inne słowo. Pytanie jednak, czy naprawdę nie ma już absolutnie żadnych różnic w przenośnych urządzeniach elektronicznych? Są, lecz zapewne i te niedługo ulegną zatarciu…

Dostępne na rynku rodzaje przenośnych komputerów

Laptop do gier – ma bardzo mocne podzespoły, ze szczególnym naciskiem na kartę graficzną i procesor, dzięki czemu można grać na nich nawet w bardzo rozbudowane gry komputerowe. Jednak mimo dobrych parametrów, wielu graczy może stwierdzić, że mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie poprawienie parametrów komputera stacjonarnego.

Ultrabook – jest on szczególnie popularny wśród biznesmenów, ze względu na lekkość i długie godziny pracy bez ładowania baterii.

Netbook – od laptopów, netbooków, a już szczególnie ultrabooków różni się tym, że nie da się na nim pracować. Dlaczego? Dlatego, że ekran ma maksymalnie 10 cali, co sprawia, że urządzenie to nadaje co najwyżej do przeglądania internetu, korzystania z social mediów lub oglądania filmów gdzieś w podróży.

Notebook 2 w 1 – Może to być albo notebook (inaczej laptop) albo tablet. Wszystko dzięki możliwości odłączenia ekranu od klawiatury lub dzięki wykorzystaniu zawiasu obracającego się o 360 stopni. 

Smartbook – bardziej popularna nazwa to smartfon. Jest on po prostu posiadanym dziś niemal przez każdego, połączeniem komputera z telefonem. Może on obsługiwać liczne aplikacje, zawierać coraz lepsze aparaty i kamery, a jego obsługa odbywa się dotykowo. Smartfony szybko podbiły światowy rynek i w zawrotnym tempie wypierają “zwykłe” telefony poprzez oferowanie użytkownikom znacznie szerszego pola do wykorzystania ich w codziennych czynnościach.

Serwis naprawy urządzeń przenośnych

Bez względu na to, jakim rodzajem przenośnego komputera możesz się poszczycić, od czasu do czasu trzeba go niestety naprawić. Aby mógł dalej służyć bez przeszkód, warto znaleźć taki serwis, który oferuje wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny i wykwalifikowana kadrę, która oszacuje wartość i stopień opłacalności naprawy. Na rynku istnieje wiele placówek, do których możesz udać się ze swoim notebookiem lub laptopem, by już po kilku dniach móc cieszyć się sprawnie działającym sprzętem, z którym jeszcze przez jakiś czas nie trzeba będzie się rozstawać. Do powyższego opisu doskonale pasuje Europejskie Centrum Serwisowe A&D Serwis, do którego można zgłosić się w sprawie naprawy elektroniki wojskowej, przemysłowej, medycznej, a także elektroniki najczęściej używanej w domowym zaciszu, bo też naprawa laptopów jest usługą bardzo popularną, skoro komputerów mamy często więcej niż domowników. Diagnoza jest bezpłatna, a co ciekawe, na czas naprawy możesz wypożyczyć bezpłatnie monitor lub laptopa.