Obróbka CNC

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC jest dziś coraz bardziej znaną metodą szlifowania i frezowania metali. Odbywa się ona na zasadzie podłączenia danego urządzenia do komputera. Sterowanie urządzeniem za pomocą specjalnego programu, umożliwia precyzyjne cięcia i obróbkę. Wiele jest procesów technologicznych, które są wykorzystywane podczas obróbki metali.
W jakim celu stosuje się tę metodę? – Otóż, CNC (Computerized Numerical Control ), jest stosowana po to, by móc sprawnie i dokładnie zmieniać kształty oraz wielkości różnych przedmiotów. Często również do zadań narzędzi wchodzi zmiana właściwości chemicznych niektórych metali.
Metoda obróbki CNC jest znana stosunkowo od niedawna. Ten sposób obrabiania metali wprowadził wiele zmian do wielu gałęzi przemysłu. Osoby pracujące na stanowiskach operatorów maszyn, jeszcze do niedawna obsługiwali maszyny ręcznie. Dziś natomiast, wystarczy odpowiednio zaprogramować i zaprojektować maszynę, by umożliwić obróbkę.
W dzisiejszych czasach, dzięki ciągłym postępom technologii i osiągnięciom, obróbka CNC jest stosowana powszechnie. Jej stosowanie zapewnia przede wszystkim wydajność. Poza tym, narzędzia jakie są używane do wykonywania cięć, szlifów i innych czynności, są specjalnie dobierane do konkretnego rodzaju pracy. Technikę tę wykorzystuje się dziś do masowych produkcji.

maszyny cnc

Narzędzia do obróbki CNC

Narzędzia, jakie są stosowane przy obróbce CNC, to między innymi piły, frezy i wiertła. Podstawową czynnością technologii CNC, jest skrawanie, toczenie i frezowanie. Narzędzia te przeznaczone są do pracy z różnymi rodzajami metali (również kolorowych), drewna, stali czy różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Obecnie, narzędzia specjalne projektowane są w taki sposób, by umożliwić łatwe programowanie i obsługę.

Piły w obróbce CNC pozwalają ciąć i obrabiać metalowe produkty. Odcinanie zbędnych kawałków metalu jest prostsze i bardziej efektywne przy zastosowaniu metody CNC. Piły tarczowe, elektryczne i inne, szybciej poradzą sobie przy wykonywaniu takich prac, niż w przypadku ich ręcznej obsługi. Ze względu na różnorodność tego typu maszyn, piły stanowią jedne z najczęściej używanych urządzeń do obróbki metali.

Frezarka jako niezastąpione narzędzie umożliwia skrawanie różnych metalowych obiektów. Połączona ze specjalnym programem komputerem, frezarka pozwoli na bardzo dokładne i sprawne wyrównanie, wygładzenie oraz na zmianę kształtu danego elementu z metalu. Wyposażona w dobrane ostrza, może dokładnie wyrównać ostre kanty i krawędzie. Poza tym, frez dopasowywany jest do wielkości, rodzaju i twardości metalu.

Wiertła – tego rodzaju urządzenia są wykorzystywane praktycznie zawsze przy obróbce metalu. Jak wiadomo, dziś dostępne są rozmaite typy wierteł. Właściwe wielkości, szerokości oraz kształty wierteł są dobierane do rodzaju prac.

Co może powstać dzięki obróbce CNC? – Metoda CNC pozwala na wykonywanie wielu przedmiotów, mebli, narzędzi oraz sprzętów domowych. Ogrodzenia, meble, ozdoby oraz inne elementy wyposażenia domu i ogrodu, są tworzone właśnie dzięki metodzie CNC. Obróbka wykonywana za pomocą różnych narzędzi, dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas oraz zminimalizować straty, jakie odnoszone są w materiałach podczas pracy ręcznej. Tokarki, sprężarki, piły, frezy oraz wiertła, to podstawowe narzędzia, jakie programuje się za pomocą specjalnych programów komputerowych. Obecnie, możliwe jest wygładzanie powierzchni metalowych i stalowych, zmiana rozmiaru oraz kształtu. Otwory wykonywane przy użyciu wierteł, wyrównanie nierównych powierzchni czy ostrych krawędzi, to czynności, jakie mogą zostać przeprowadzone niezwykle precyzyjnie dzięki metodzie CNC. Dziś, metoda ta stosowana jest na szeroką skalę w wielu zakładach produkcyjnych czy w  warsztatach.