Pracując w nocy zadbaj o odblaskowe ubrania robocze

Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy, odblaskowy uniform musi być noszony przez każdego, pracującego w nocy, szczególnie jeżeli przebywa w ciężkich warunkach atmosferycznych, w zadymionych albo zamglonych przestrzeniach, które trzeba sztucznie doświetlać. Odzież odblaskowa podlega ścisłej regulacji ISO. Zgodnie z normą EN ISO 20471:2013 dostępne są trzy klasy widoczności. O spełnieniu wymogów danej klasy decyduje rozmieszczenie poszczególnych elementów odblaskowych, ich ilość oraz kształt. Wśród liderów, którzy produkują znakomitej jakości odblaskową odzież ochronną, znajdują się trzy firmy. Warto się zapoznać z ich propozycjami.

Znane marki odblaskowej odzieży ochronnej

Rynek oferuje szeroki zakres odzieży roboczej do wyboru. Szukając odzieży odblaskowej, najlepiej wybierać pośród znanych i cenionych marek. Pierwszą z nich jest francuski producent Deltaplus, który zapewnia odzież odblaskową, wykonaną z bardzo wytrzymałego materiału. Pomimo dość wysokiej ceny, otrzymuje się produkt, który spełnia bardzo wysokie wymagania w przypadku pracy w trudnych warunkach klimatycznych. Ubrania robocze odblaskowe, zgodne z normą EN343:2002 A1:2007, chronią przed złymi warunkami pogodowymi, są wykonane z materiału, zapewniającego określony zakres hydrofobowości oraz oddychalności.

Maksymalny trzeci stopień, oznacza najwyższą ochronę oraz komfort użytkowania w ulewnym deszczu i bardzo niskiej temperaturze. Tkaniny są wówczas pokrywane specjalną warstwą ochronną z poliuretanu, a odzież jest dodatkowo ocieplona pikowaną podszewką. Nadaje się do stosowana podczas pracy w bardzo zimnych, pozbawionych światła naturalnego przestrzeniach. Z pewnością sprawdzi się w kopalniach, na nocnych budowach, ale również w pozostałych miejscach, gdzie prace są wykonywane na zewnątrz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

odzież ostrzegawcza odblaskowa

Odblaskowe ubrania ochronne to tzw. odzież ostrzegawcza – niezbędna w wielu zawodach. Spełniają normę EN 471, o najwyżej ochronie.

Drugą konkurencyjną marką jest irlandzka firma Portwest, która zdecydowanie dominuje na polskim rynku w zakresie oferowanej odzieży roboczej. W internetowym sklepie bhpstar.pl można wybierać spośród kilkudziesięciu wzorów różnego rodzaju kurtek, spodni, bluz, a przede wszystkich kombinezonów. W zależności od pełnionych funkcji, oferuje bardzo lekkie, wykonane z ergonomicznego i wytrzymałego materiału produkty, które mogą stanowić ochronę przed przewodzeniem ciepła, są trudnopalne oraz posiadają właściwości antystatyczne. Poza zapewnieniem wysokiej widoczności, mogą być stosowane w czasie pracy przy liniach wysokiego napięcia, przez strażaków, w przemyśle ciężkim, miejscu narażonym na kontakt z wysoką temperaturą albo łatwopalnymi substancjami.

Polski producent godny zaufania

Mogło się wydawać, że zagraniczni producenci dominują w produkcji tego typu odzieży. Z powodzeniem konkuruje z nimi rodzima firma Polstar, która również oferuje bardzo dobrej jakości odzież odblaskową, spełniającą wszystkie wymagane normy BHP. Jednym z produktów, który można dostać w sklepie bhp-gabi.pl jest wodoodporna, poliestrowa kurtka z odblaskowymi pasami, całkowicie pokryta ochronną warstwą poliuretanową. Dodatkową zaletą jest zastosowanie dwustronnego zamku, a wszystkie szwy są podklejane, zapewniając bardzo dobrą szczelność. Kurtka jest również ocieplona pikowaną podszewką.

Rodzimy produkt niczym nie odbiega od uznawanej za wysokiej jakości odzieży ochronnej marki Deltaplus. Dużym atutem jest zdecydowanie atrakcyjniejsza cena, a dla wspierających szczególnie lokalny przemysł, stanowi zakup wręcz obowiązkowy. Poza oferowaną odzieżą ochronną, Polstar wyróżnia się produkcją kurtek, przeznaczonych na rynek konsumencki. Warto zadbać o swoje prywatne bezpieczeństwo, kiedy nocą porusza się po źle oświetlonej drodze i zaopatrzyć się w bardzo dobrej jakości i cenie, ocieplaną kurtkę z pasami odblaskowymi.

Bezpieczeństwo odzieży określają normy ISO

Dana klasa określa zakres użycia elementów kontrastowych, odblaskowych oraz sposób wykonania odzieży. Należy pamiętać, że w przypadku pracy w dziennym świetle w zupełności wystarczą fluorescencyjne materiały kontrastowe, czyli żółte, pomarańczowe lub czerwone ubrania robocze. Natomiast w nocy zakres widoczności jest bardzo ograniczony, dlatego należy zwracać uwagę na wybór odzieży najwyższej, trzeciej klasy, które są obligatoryjnie wyposażone w materiał odblaskowy. Nie należy mylić tego rodzaju oznakowania, a tym bardziej modyfikować w postaci odcinania czy farbowania. Wszystkie wytyczne w zakresie użytkowania odzieży roboczej są regulowane przepisami BHP, zgodnymi z unijnymi normami. Dlatego warto zaopatrywać się w sklepach, oferujących marki od sprawdzonych producentów, gwarantujących certyfikowaną odzież roboczą o najwyższej jakości.