Rodzaje drewna w budownictwie

Drewno w dalszym ciągu wykorzystywane jest na budowach. Jego właściwości i trwałość decydują o tak dużej popularności. Dobrze zaimpregnowane wyroby z drewna będą nam służyć latami. Sama konserwacja to jedna rzecz, ważna jest też klasa materiału, z jakiego elementy zostały wykonane. Podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, wysoka, jakość to podstawa.

Drewno budowlane dzieli się na kilka grup w zależności od sposobu wykorzystania. Istnieją również inne podziały jak na przykład sposób wykonania, skupimy się jednak na tym podanym powyżej.

Elementy dachu

W podziale drewna budowlanego występują dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich jest drewno wykorzystywane do konstrukcji więźby dachowej. Ta kategoria dzieli się na różne mniejsze grupy. Wszystkie elementy powstają najczęściej ze świerku lub sosny o wilgotności nieprzekraczającej 20%. Przed użyciem, wszystkie elementy są impregnowane odpowiednimi środkami. W skład więźby wchodzą między innymi:

  • Krokwie – belki biegnące równolegle do kierunku dachu
  • Słupki – przenoszą obciążenie na strop
  • Łaty i kontrłaty – pomagają przy wykonywaniu pokrycia dachowego

Elementów więźby jest więcej, spełniają również wiele ważnych funkcji. Oprócz tego mamy też krawędziaki odpowiedzialne za przeniesienie ciężaru dachu na ściany.

Wszystkie wymienione elementy możemy nabyć w tartaku, występują standardowe wymiary, ale też istnieje możliwość zamówienia dowolnych długości.  W dobrym tartaku mamy też możliwość zamówienia całej więźby dachowej. Dostarczana jest wtedy w elementach na plac budowy. Należy jedynie złożyć ją w całość.

Drewno konstrukcyjne - TomDrew Rzeszów

Drewno konstrukcyjne posiada wiele zastosowań w budownictwie.

Drewno konstrukcyjne

Druga, ważna kategoria tarcicy to drewno konstrukcyjne. Stosowane jest zazwyczaj do budowy ścian domów o konstrukcji szkieletowej. Nie są to jedyne sposoby wykorzystania tego rodzaju drewna. Spotyka się je również, jako konstrukcję stropów.

Drewno konstrukcyjne może być również stosowane do budowy altanek, garaży, zadaszeń, antresol, saun fińskich. Często występuje również, jako materiał do tworzenia widocznych, dekoracyjnych belek stropowych. Drewno konstrukcyjne dostępne jest w różnych klasach jakościowych.

Dwa podstawowe rodzaje drewna budowlanego to nie wszystko. Są też inne typy, jak na przykład drewno podłogowe, profile strugane, sztachety do płotów. W zasadzie mianem drewna budowlanego można określić wszystkie jego typy używane podczas budowy.

Zawsze przydatne

Mimo ciągłego rozwoju nowych technologii budowlanych, drewno nadal znajduje swoje zastosowanie. Najważniejsze jest jego wykorzystanie w konstrukcji więźby dachowej. Już ta kategoria dzieli się na wiele rodzajów jak łaty, kontrłaty, krokwie.

Kolejny rodzaj to drewno konstrukcyjne, najczęściej do budowy domów szkieletowych. Najczęściej wykorzystywanym gatunkiem, jest drewno sosnowe i świerkowe. Taka popularność drewna budowlanego wynika z jego łatwej obróbki i możliwości dostosowania wymiarów do realizowanego projektu.