Podstawowe rodzaje frezarek konwencjonalnych i ich zastosowanie

Wiele zakładów produkcyjnych zdecydowało się już na wdrożenie automatyzacji produkcji w celu przyspieszenia wykonywania zadań, zwiększenia wydajności produkcji oraz optymalizacji kosztów, poprzez zastąpienie ludzi maszynami, w pewnych obszarach działalności.

Szczególnie w branży obróbki metali i innych materiałów automatyzacja ta jest bardzo mocno widoczna i dzięki niej możliwe jest szybkie i łatwe wykonywanie wielu powtarzalnych elementów i produktów, co ma ogromne znaczenie. Frezowanie to z pewnością jedna z popularniejszych technik obróbki skrawaniem, która w wielu firmach została już w znacznej części zautomatyzowana.

Frezarki konwencjonalne to jedne z najważniejszych maszyn wykorzystywanych przy obróbce różnego rodzaju materiałów. Z tego względu ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb oraz wymagań danej firmy jest bardzo ważne, ponieważ tylko w tym przypadku urządzenia te mogą działać w pełni wydajnie.

Czym jest frezarka konwencjonalna?

Frezarka konwencjonalna to urządzenie służące do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz kształtowych takich jak gwinty, koła zębate, rowki itd. Najważniejszym elementem frezarki i zarazem narzędziem obróbczym jest frez, czyli wieloostrzowe narzędzie skrawające, które porusza się ruchem obrotowym odpowiedzialnym za skrawanie oraz przesuwa się względem obrabianego materiału.

Obróbka materiału za pomocą frezarki nosi nazwę frezowania. Efekt tego procesu zależny jest od rodzaju frezu (materiału, z jakiego został wykonany, geometrii ostrza i kształtu), rodzaju cięcia oraz twardości obrabianego materiału. Dostępne są frezy walcowe, czołowe, walcowo-czołowe, tarczowe, kątowe, kształtowe, ślimakowe, trzpieniowe, palcowe itd. Każdy z nich sprawi się w innym zadaniu, z tego względu bardzo ważny jest odpowiedni dobór frezu do obrabianego materiału i jego finalnego kształtu.

Jakie wyróżnia się rodzaje frezarek konwencjonalnych?

Oczywiście frezarka to nie jest jedno urządzenie, które wygląda w każdym przypadku tak samo. Pomimo że zasada działania jest bardzo podobna, to istnieje kilka rodzajów frezarek, które różnią się od siebie w pewnych aspektach i przez to sprawdzą się lepiej w innych zastosowaniach. Dobór odpowiedniej maszyny zależny jest od specyfiki danej produkcji oraz obrabianych materiałów. Frezarki konwencjonalne można podzielić ze względu na trzy aspekty.

  • Usytuowanie wrzeciona względem stołu roboczego:
    • frezarki górnowrzecionowe – wrzeciono znajduje się nad blatem roboczym,
    • frezarki równowrzecionowe – wrzeciono umiejscowione jest równo z krawędzią blatu roboczego,
    • frezarki dolnowrzecionowe – wrzeciono poniżej krawędzi stołu roboczego.
  • Specyfikę obrabianych krawędzi:
    • frezarki krawędziowe – stosowane w celu obróbki krawędzi materiału,
    • frezarki nutowe – wykorzystywane do wykonywania rowków i wpustów w obrabianym materiale.
  • Orientację wrzeciona względem stołu:
    • frezarki poziome – oś wrzeciona usytuowana jest równolegle do blatu roboczego
    • frezarki pionowe – wrzeciono usytuowane jest pod kątem 90° do wypoziomowanego blatu roboczego,
    • frezarki uniwersalne – posiadające dwa oddzielne wrzeciona poziome i pionowe.

Oprócz tego frezarki można również podzielić na jednowrzecionowe i wielowrzecionowe, ze względu na ilość wrzecion, jakie posiadają. Z kolei sam proces frezowania dzieli się na trzy rodzaje i zależny jest od rodzaju frezarki. Jest to frezowanie pełne (powstają trzy powierzchnie obróbkowe, wymiar wewnętrzny), niepełne (dwie powierzchnie obróbkowe, postać mieszana) oraz swobodne (jedna powierzchnia obróbkowa i wymiar prostopadły).

diko

Gdzie korzysta się z frezarek konwencjonalnych i do czego się je wykorzystuje?

Frezarki to urządzenia pozwalające na wykonywanie bardzo precyzyjnych działań w zakresie obróbki skrawaniem. Sprawdzają się one zarówno w jednostkowej jak i seryjnej produkcji elementów, przez co wykorzystują je duże zakłady produkcyjne, ale także niewielkie warsztaty. Z ich pomocą można wycinać w materiałach dowolne kształty, wiercić w ich powierzchni tworząc otwory lub rowki, zaokrąglać krawędzie i wiele więcej.

Z tego względu są to urządzenia niezbędne w bardzo wielu dziedzinach przemysłu i nie da się ich zastąpić innymi maszynami. Frezarki konwencjonalne użytkowane są najczęściej w przemyśle metalurgicznym, gdzie wykorzystuje się je w procesie toczenia elementów składowych do maszyn, urządzeń i wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja.

Oprócz tego znajdują one zastosowanie również w przemyśle motoryzacyjnym podczas produkcji części samochodowych, a także w branży elektrotechnicznej, optycznej, czy nawet podczas produkcji elementów drewnianych. Warto odwiedzić stronę diko.pl, gdzie szczegółowe informacje i atrakcyjna oferta rozwiążą wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.