Konserwacja maszyn poligraficznych — jak często należy ją wykonywać?

Poligrafia, to jedna z dziedzin techniki, zajmująca się szeroko rozumianym drukiem. Przez lata była udoskonalana, a maszyny służące do druku zmieniały się, by móc tworzyć więcej i w krótszym czasie. Wszystkie te zmiany doprowadziły do stanu obecnego, kiedy chociażby gazety mogą być drukowane z dnia na dzień w kilkusettysięcznych nakładach.

Nie można zaprzeczyć, że poligrafia jest nam potrzebna i pozwoliła na szybkie rozprzestrzenianie informacji dużo szybciej niż przed jej rozpowszechnieniem.

Maszyny poligraficzne — do czego służą?

Poligrafia to głównie maszyny. Bez nich to wszystko nie byłoby możliwe. Zakres tej dziedziny nie ogranicza się do jednego urządzenia. O wielu z nich nie mamy nawet pojęcia. Nazwy mogą wydawać się obce, jednak te maszyny są niezbędne do druku. Podstawową maszyną, która jest niezbędna, jest prasa drukarska. Duże nakłady książek czy gazet zazwyczaj drukuje się na dużych arkuszach papieru, chociaż wiele w tym przypadku zależy od posiadanego urządzenia. Bardzo często dopasowuje się je do działalności zakładu, gdyż inaczej wygląda druk gazet bądź czasopism, a inaczej druk publikacji książkowych.

naprawa maszyn poligraficznych

W każdym zakładzie poligraficznym przyda się także gilotyna, która szybko pomaga wyrównać wszystkie niedociągnięcia w wielkości papieru. Jest to jedna z tych maszyn, przy których należy szczególnie uważać, gdyż wyposażona jest w jedno długie ostrze, które jest w stanie przeciąć kilkaset arkuszy papieru na raz. Na szczęście maszyny te zaprojektowane są tak, by maksymalnie zminimalizować ryzyko zranienia. Do innych maszyn, które są warte uwagi, możemy zaliczyć, chociażby falcerki, które służą do składania arkuszy, a także bigówki, które tworzą w arkuszach wgniecenia ułatwiające zginanie. Bigowanie zazwyczaj stosuje się w przypadku twardszych arkuszy, które mogą posłużyć za okładkę.

Konserwacja maszyn poligraficznych — co musisz wiedzieć

Jak każde urządzenie, tego rodzaju maszyny potrzebują czasami serwisowania. Ponieważ lepiej zapobiegać usterkom, warto co jakiś czas przeprowadzić przegląd wszystkich aparatur i upewnić się, że wszystkie działania zachodzą prawidłowo. Częstotliwość takich przeglądów jest uzależniona od tego, jak bardzo je eksploatujemy i od samego sprzętu. Każde ostrze kiedyś się stępi i będzie potrzebowało naostrzenia. Najlepiej takie przeglądy przeprowadzać raz do roku, z pomocą wykwalifikowanego fachowca, który ma świadomość specyfiki maszyn poligraficznych i posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Przede wszystkim jednak warto kierować się zaleceniami samego producenta, pod względem częstości i zakresu przeglądów. W skład takiego działania wchodzi nie tylko sprawdzenie ogólnego stanu maszyny, ale także, jeśli jest taka konieczność, usunięcie zalegających w niej resztek, które powstały podczas produkcji. Wszystko to ma sprawić, by maszyna służyła jak najdłużej i jak najlepiej.

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że sprawna maszyna jest bezpieczniejsza dla jej użytkowników. Dlatego właśnie regularne sprawdzanie stanu maszyn jest tak istotne. Do tego, szybciej zauważona usterka nie pociągnie za sobą aż takich szkód materialnych, jak miałoby to w przypadku nagłego zepsucia. Ważne jest, aby właściciel zakładu dał o swoich pracowników i zapewniał im bezpieczne warunki pracy. Metody czyszczenia maszyn są różnorodne i uzależnione od rodzaju maszyny, jednak jedną z głównych zasad konserwacji maszyn poligraficznych, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest odłączenie danego urządzenia od zasilania. Przy tego rodzaju maszynerii, należy stawiać szczególny nacisk na wszelakie kwestie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.